کاشت ایمپلنت تمام فک با روش all 0n 4 و مقایسه آن با سایر روشها

در صورتی که برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته به ایمپلنت کامل دندان‌ها احتیاج دارید، روش‌های مختلفی برای صرفه جویی در هزینه‌ی درمان شما وجود دارند. روش all on 4 تا حد زیادی باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما خواهد شد چراکه نسبت به روش‌های سنتی به تعداد کمتری ایمپلنت احتیاج خواهد داشت.

ممکن است با خود بیندیشید “آیا روش ایمپلنت all on 4 روشی مطمئن است؟” یا “ماندگاری این روش تا چند وقت خواهد بود؟”. از آن جایی که این یک روش نسبتاً جدید است، تحقیقات انجام شده تنها بر روی افرادی تا حداکثر ۱۰ سال پیش انجام شده‌اند. نتایج به دست آمده در همین تحقیقات امیدوار کننده هستند و نشان می‌دهند که ۹۹,۲ درصد از پروتزهای انجام شده ماندگاری بالای ۱۰ سال دارند.

ایمپلنت all on 4 چیست؟

 


ایمپلنت all on 4 چیست؟

All on 4 یک روش ثبت شده توسط موسسه‌ی نوبل بیوکر است که برای کاشتن دندان با تعداد کمتر ایمپلنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنیک سه شاخصه‌ی اصلی دارد:

 • تنها قرار دادن چهار ایمپلنت در هر فک: در حالی که کاشتن دندان با استفاده از روش‌های سنتی نیازمند ۸ تا ۱۰ ایمپلنت در هر فک می‌باشد، این روش تنها از ۴ ایمپلنت استفاده خواهد کرد. در برخی از موارد به دلیل تراکم پایین استخوانی به ۵ یا ۶ ایمپلنت در فک فوقانی نیاز خواهد شد.
 • ایمپلنت‌های پشتی زاویه دار برای حداکثر مقاومت: در این روش، ایمپلنت‌های پشتی به جای وارد شدن عمودی به فک با زاویه‌ی ۳۰ تا ۴۵ درجه وارد می‌شوند. بدین معنی که افرادی که استخوان‌های آن‌ها ضعیف شده نیز می‌توانند از روش all on 4 استفاده کرده و نیازی به عمل پرهزینه و پردردسر پیوند استخوان نخواهند داشت.
 • توانایی کاشت و نصب دندان‌ها در یک روز: به علت همین شاخصه، این روش با نام “دندان در یک روز” نیز شناخته می‌شود. این یک پیشرفت قابل توجه نسبت به روش‌های سنتی ایمپلنت دندان بوده که زمان ۶ ماهه‌ی موردنیاز برای بهبودی هر مرحله از درمان را کاهش داده است.

مزایا


روش all on 4 نسبت به روش‌های سنتی ایمپلنت دندان و دندان‌های مصنوعی مزایای متعددی خواهد داشت. ازجمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوره‌ی کوتاه درمان و بهبودی
 • ایمپلنت در همان روز کشیده شدن دندان‌ها نصب می‌شود
 • ساختاری راحت و پایدار برای قرار دادن تاج و پل دندانی
 • ثابت شده در محل – بدون نیاز برای باز کردن و تمیزکاری
 • خارج نشدن و نیفتادن
 • مناسب برای بیمارانی که استخوان فک آن‌ها تحلیل رفته است
 • هزینه‌ی کمتر نسبت به روش‌های سنتی که از ۸ تا ۱۰ ایمپلنت استفاده می‌کنند

معایب


البته این روش معایبی را نیز به همراه دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • نتایج این روش ممکن است به خوبی روش‌های سنتی نباشند
 • برخی از افراد گزارش کرده‌اند که به موقع حرف زدن دچار مشکلاتی می‌شوند
 • برخی از دندانپزشکان این روش را به عنوان یک “میانبر” برای جایگزین کردن دندان‌ها می‌دانند
 • روش کاملاً شخصی سازی شده‌ای نیست
 • خراب شدن یک ایمپلنت می‌تواند منجر به مشکلاتی در کل فک شود
 • بریج مصنوعی لثه ممکن است در دهان شما احساس ناراحتی ایجاد کند

برای آگاهی بیشتر از مزایا و معایب این روش و مناسب بودن آن برای شما، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

روش all on 4 در مقابل دندان مصنوعی


ایمپلنت all on 4 چیست؟

یکی از روش‌های سنتی برای جایگزین کردن کل دندان‌ها بر روی یک فک، استفاده از دندان مصنوعی متحرک است. این دندان‌ها از یک پایه‌ی همرنگ لثه به جنس آکریلیک ساخته شده و دندان‌هایی از جنس رزین یا چینی بر روی آن قرار داده شده‌اند. دندان مصنوعی بر روی لثه‌های اصلی فرد قرار گرفته و ممکن است تنها با ایجاد خلاء و یا با کمک چسب‌های مخصوص در محل خود محکم شود. دندان مصنوعی‌هایی که به خوبی ساخته شده‌اند نیازی به چسب نخواهند داشت.البته، استخوان‌های فک با گذشت زمان تحلیل خواهند رفت چراکه دندانی در آن‌ها وجود ندارد که از آن حمایت کنند. درنتیجه دندان مصنوعی با گذر زمان شل خواهد شد. به همین دلیل باید به طور منظم دندان مصنوعی را جایگزین کرد تا از مشکلات مربوط به غذا خوردن و ناراحتی جلوگیری شود.

دندان‌های مصنوعی به طور سفارشی برای هر فرد ساخته می‌شوند تا به خوبی اندازه‌ی دهان وی باشند. دندان مصنوعی برای فک فوقانی، سقف دهان را پوشانده و دندان مصنوعی برای فک تحتانی به شکل نعل اسب بوده و در میان آن جایی برای قرار گرفتن زبان در نظر گرفته شده است. باید دندان مصنوعی را برای تمیز کردن از دهان خارج کرد که این کار معمولاً در طول شب انجام می‌شود (قرار دادن دندان مصنوعی در یک لیوان آب).در مقابل، ایمپلنت all on 4 در محل ثابت بوده و از نظر ظاهر، کارایی و راحتی همانند دندان‌های طبیعی فرد می‌باشد. زمانی که فرد در حال حرف زدن یا غذا خوردن می‌باشد خطری برای بیرون افتادن این دندان‌ها وجود ندارد. البته دندان‌های کاشته شده بر روی یک لثه‌ی مصنوعی قرار داده می‌شوند که در مقایسه با دندان‌های مصنوعی تنها بخش کوچکی از لثه را می‌پوشاند. البته محل رسیدن لثه‌ی مصنوعی و طبیعی به یکدیگر تا حد زیادی زیر لب‌های شما قرار گرفته و در هنگام خندیدن نیز قابل رویت نخواهد بود.استفاده از دندان مصنوعی نسبت به هر نوع ایمپلنت مقرون به صرفه خواهد بود ولی در عوض در صورت انجام ایمپلنت نیازی به تعویض پنج ساله‌ی آن نخواهید داشت.

ایمپلنت all on 4 در برابر ایمپلنت عادی


ایمپلنت all on 4 در برابر ایمپلنت عادی

روش سنتی برای جایگزین کردن تمامی دندان‌های یک فک عبارت است از ایمپلنت‌های تک دندانی و بریج های دندانی در بین این ایمپلنت‌ها. استفاده از بریج این امکان را فراهم می‌کند تا چند دندان بر روی هر ایمپلنت نصب شده و نیازی به یک ایمپلنت به ازای هر دندان نباشد. این روش برای جایگزین کردن کل دندان‌ها در یک فک معمولاً نیازمند ۸ تا ۱۰ عدد ایمپلنت خواهد بود.هر دو روش ایمپلنت نیازمند دریل کردن ایمپلنت به درون استخوان فک می‌باشند با این حال در روش all on 4 به تعداد کمتری از این ایمپلنت‌ها نیاز خواهد بود. این امر روند درمان را تسریع کرده و تحمل آن را برای بیمار آسان‌تر می‌کند. این روش همچنین تا حد قابل توجهی کم هزینه‌تر خواهد بود چراکه در مواد استفاده شده و وقت به کار رفته صرفه جویی خواهد شد.جدا از هزینه‌ی کمتر، یکی از مزایای روش all on 4 کمتر بودن مدت زمان موردنیاز برای درمان است. در این روش به محض این که ایمپلنت در محل موردنظر قرار داده شد می‌توان اقدام به نصب دندان‌ها کرد. در حالی که در روش‌های سنتی ایمپلنت فرد باید ۶ ماه یا بیشتر برای بهبودی پس از نصب ایمپلنت صبر کند. معمولاً در روز انجام عمل جراحی دندان‌های موقتی بر روی ایمپلنت نصب شده و چند ماه بعد این دندان‌ها با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند.

عمل کاشت دندان


مشاوره‌ی اولیه 

اولین قدم برای کاشتن دندان انجام مشاوره با دندانپزشک خواهد بود. در طول این جلسه دهان شما تحت معاینه قرار گرفته و یک سی تی اسکن نیز انجام می‌شود. این اسکن به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا تعیین کند که آیا روش ایمپلنت برای شما مناسب است یا خیر. دندانپزشک تراکم استخوان فک شما را بررسی کرده و تشخیص می‌دهد که چه نقاطی برای وارد کردن ایمپلنت به استخوان فک مناسب هستند.دندانپزشک باید قبل از انجام درمان، دیگر گزینه‌های پیش رو را نیز برای شما توضیح دهد. در صورتی که شما متقاضی مناسبی برای انجام این عمل شناخته شوید، مرحله بعدی قالب گیری از دندان‌هاست. این قالب‌ها به آزمایشگاه فرستاده شده و دندان‌ها از روی آن ساخته می‌شوند تا درست شبیه به دندان‌های طبیعی شما به نظر برسند. دندانپزشک ممکن است عکس برداری با اشعه‌ی ایکس را نیز برای شما تجویز کند تا به کمک آن برنامه‌ی درمانی را پیش ببرد.

عمل جراحی 

عمل جراحی

اگر قبل از انجام ایمپلنت نیاز به کشیدن دندان داشته باشید می‌توانید این کار را در همان روز انجام دهید. دندانپزشک یا جراح فک احتمالاً به شما یک داروی آرام بخش خواهد داد تا در طول عمل احساس ناراحتی نکنید. سپس فک شما را بی حس می‌کند تا دردی احساس نکنید. اگر می‌خواهید برای انجام ایمپلنت all on 4 از بیهوشی عمومی استفاده کنید می‌توانید این مطلب را در جلسه‌ی مشاوره با دندانپزشک خود در میان بگذارید.پس از کشیدن همه‌ی دندان‌های باقی مانده دهان شما به طور کامل شستشو داده می‌شود تا هرگونه بافت آسیب دیده یا باکتری باقی مانده در دهان خارج شود.سپس دندانپزشک دو سوراخ در جلوی فک ایجاد می‌کند که ایمپلنت‌های جلویی درون آن‌ها قرار می‌گیرند. همچنین دو سوراخ به طور مایل در عقب فک در هر سمت ایجاد می‌شوند که مایل بودن آن‌ها برای استحکام و مقاومت بیشتر خواهد بود.زمانی که ایمپلنت‌ها در محل نصب شدند دهان شما دوباره شستشو داده شده و زخم‌ها بخیه زده می‌شوند. دندانپزشکان معمولاً از بخیه‌های جذبی استفاده می‌کنند که در عرض ۱ تا ۲ هفته بدن آن‌ها را جذب خود خواهد کرد.

ممکن است در همان روز نصب ایمپلنت‌ها و یا در روز بعد آن دندان‌ها بر روی ایمپلنت قرار داده شوند. برخی از دندانپزشکان در این مرحله از دندان‌های موقتی استفاده می‌کنند که در عرض چند ماه بعد آن‌ها را با دندان‌های دائمی جایگزین خواهند کرد. این دندان‌ها معمولاً از جنس رزین ساخته شده‌اند – یک ماده‌ی سبک با مقاومت کمتر – تا در دوره‌ی بهبودی فشار کمتری بر روی ایمپلنت‌های شما وارد شود.

مراقبت‌های پس از درمان


مراقبت‌های پس از درمان

بیماران معمولاً شاهد کبودی، تورم و ناراحتی‌های از این قبلی در روزهای پس از انجام جراحی می‌باشند. احتمالاً لازم خواهد بود تا چند روز از محل کار خود مرخصی بگیرید تا به طور کامل بهبودی پیدا کرده و به دندان‌های جدید خود نیز عادت کنید.دندانپزشک در مورد غذاهایی که در طول چند ماه پس از جراحی می‌توانید یا نمی‌توانید مصرف کنید به شما توصیه‌هایی را ارائه خواهد کرد. در طول چند ماه اول احتمالاً مجبور خواهید شد فقط از غذاهای نرم استفاده کنید تا در روند جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک شما اختلالی ایجاد نشود. همچنین ممکن است لازم شود تا از کارهایی مثل سیگار کشیدن و ورزش سنگین برای مدتی اجتناب کنید.این ایمپلنت‌ها دقیقاً همانند دندان‌های طبیعی شما تمیز می‌شوند – با مسواک زدن روزانه. همچنین دندانپزشک به شما آموزش می‌دهد که چگونه با استفاده از ابزارهای مخصوص از نخ دندان استفاده کنید. می‌توانید یک دستگاه جرم گیر آبی مخصوص برای دندان‌های خود تهیه کنید و با استفاده از آن دور ایمپلنت‌ها را تمیز کنید.

بررسی نهایی


۶ تا ۹ ماه پس از انجام عمل جراحی، ایمپلنت‌های شما آماده‌ی حمایت از دندان‌های دائمی شده‌اند. این دندان‌ها معمولاً از جنس چینی و یا دیگر مواد باکیفیت با ماندگاری بالا ساخته می‌شوند. در صورتی که به خوبی از این دندان‌های خود مراقبت کنید، ماندگاری آن‌ها بالای ۱۰ سال خواهد بود.

هزینه‌ی ایمپلنت all on 4 چقدر خواهد بود؟ 


هزینه‌ی این عمل به تعداد ایمپلنت‌های موردنیاز و ماده‌ی مورد استفاده برای ساخت دندان‌های دائمی بستگی خواهد داشت. هزینه‌ی این عمل ممکن است در موارد مختلف بسیار متفاوت باشد. با این حال شما نباید برای انجام ایمپلنت تنها هزینه‌ی آن را در نظر بگیرید. مهم است که متخصصی انتخاب کنید که در زمینه‌ی تأمین نیازهای شما تجربه داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *