پیوند و بازسازی استخوان فک ایمپلنت:یکی ازپیش زمینه های کاشت دندان

پیوند و بازسازی استخوان فک ایمپلنت یکی ازپیش زمینه های کاشت دندان

زمانی که شخصی با وضعیت سلامت مناسب، دندانی را به دلیل بیماری‌های لثه، آسیب فیزیکی و یا عفونت از دست می‌دهد، انجام ایمپلنت یک روش عالی، بی خطر و ماندگار برای رفع این مشکل است. ایمپلنت دندان یک ریشه‌ی مصنوعی دندان است که متخصص لثه و متخصص جراحی ایمپلنت آن را وارد فک می‌کنند تا بتواند یک دندان مصنوعی یا بریج را بر روی خود نگه دارد. ایمپلنت ظاهر و حسی طبیعی داشته و زمانی که روند درمان کامل شد عملکرد آن‌ها نیز دقیقاً مثل دندان‌های طبیعی خواهد بود. ایمپلنت می‌تواند در حفظ دندان‌های دیگر نیز کمک کند چراکه برای حفظ خود به دندان‌های دیگر متکی نیست. ممکن است برای انجام عمل ایمپلنت، لازم باشد تا فرد عمل پیوند استخوان انجام دهد.

تخمین زده می‌شود که این روند بین ۴ تا ۶ ماه زمان ببرد. با این حال تحقیقات کنترل شده‌ای در این زمینه وجود ندارند که نصب ایمپلنت درون پیوند استخوان قبل از تکمیل این دوره‌ی چهار ماهه منجر به شکست عمل می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

پیوند استخوان برای انجام ایمپلنت دندان


پیوند استخوان برای انجام ایمپلنت دندان

پیوند استخوان عملی است که در طی آن جراح استخوان را از محلی در بدن که معمولاً چانه یا استخوان لگن است برداشته و آن را به استخوان فک پیوند می زند. این کار بدین منظور انجام می‌شود تا استخوان کافی برای چسبیدن ایمپلنت به آن وجود داشته باشد حمایت کافی از ایمپلنت صورت گیرد.

آیا پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان لازم است؟


پیوند استخوان در همه‌ی موارد برای انجام ایمپلنت دندان ضروری نیست. در صورتی که جراح متوجه شود که استخوان فک شما بیش از حد نازک، نرم یا سست شده است در مورد عمل پیوند استخوان با شما گفتگو خواهد کرد. در صورتی که استخوان فک شما سست باشد احتمال خراب شدن ایمپلنت وجود خواهد داشت.

آیا عمل پیوند استخوان مدت زمان درمان را تغییر خواهد داد؟


در صورتی که عمل پیوند استخوان را انجام دهید، مدت زمان لازم برای کل دوره‌ی درمان شما تغییر خواهد کرد. از آن جایی که عمل ایمپلنت دندان مراحل متعددی دارد، اضافه شدن یک عمل جراحی به این مراحل می‌تواند مدت زمان کل درمان را بیشتر کند. البته برای برخی از افراد انجام عمل پیوند استخوان مرحله‌ای ضروری است.

انواع پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان


پنج محل اصلی که جراح می‌تواند از آن‌ها پیوند استخوان را تهیه کند عبارت‌اند از:

 • خود بیمار
 • شخص دیگر
 • یک حیوان
 • مواد مصنوعی
 • یک جسد

محلی که دندانپزشک پیوند استخوان را از آن تهیه می‌کند به نیازهای بیمار بستگی خواهد داشت. همچنین بسته به نیازهای بیمار اندازه‌ی پیوند استخوان نیز متفاوت خواهد بود.

پیوند استخوان کوچک

پیوند استخوان کوچک

پس از اینکه دندانپزشک یک دندان خراب را کشید، ممکن است از یک پیوند استخوان کوچک استفاده کند. برای این کار، استخوان به شکل گرانول (دانه‌های درشت ماسه) درون جای دندان کشیده شده قرار داده می‌شود. سپس جای دندان با استفاده از یک غشای محافظتی کلاژنی و با کمک بخیه بسته می‌شود. خوشبختانه این کار به زمان بهبودی شما اضافه نخواهد کرد. در هفته‌های بعدی، استخوان طبیعی درون جای دندان کشیده شده رشد کرده و ارتفاع استخوان را حفظ می‌کند.

پیوند استخوان متوسط

پیوند استخوان متوسط زمانی انجام می‌شود که استخوان بیشتری تحلیل رفته و طول و عرض دندان هر دو تحت تأثیر قرار گرفته باشند. برای این کار دندانپزشک یک بریدگی کوچک درون استخوان آسیب دیده ایجاد کرده و مقداری گرانول استخوانی را وارد آن می‌کند. این کار به بازسازی منطقه و افزایش طول و عرض استخوان کمک می‌کند.

پیوند استخوان بزرگ

زمانی که یک فرد برای مدت زمان طولانی چند دندان خود را نداشته است، معمولاً دچار تحلیل شدید استخوان می‌گردد. در این زمان احتمالاً دندانپزشک پیشنهاد انجام پیوند استخوان بزرگ را خواهد داد.

در این روش به جای استفاده از گرانول‌های استخوان، دندانپزشک از بلوک‌های استخوانی برداشته شده از مناطق دیگر بدن استفاده خواهد کرد. استخوان با استفاده از پیچ و مهره متصل شده و پایه‌ای برای انجام عمل ایمپلنت دندان فراهم می‌کند. سپس از گرانول‌های استخوان برای پر کردن نقاط خاص استفاده خواهد شد. سپس با کمک بخیه، یک غشای محافظتی را بر روی کل منطقه می‌کشند – بهبودی در این مرحله ماه‌ها زمان برده و دندانپزشک می‌تواند پس از آن ایمپلنت را انجام دهد.

لیفت سینوس

یکی دیگر از انواع پیوند استخوان، لیفت سینوس  نام دارد. در صورتی که فرد در فک فوقانی خود دچار تحلیل شدید استخوان‌ها شده باشد ممکن است نیازمند پیوند استخوانی شود چراکه سینوس‌ها درست در بالای دندان‌ها قرار گرفته و دندانپزشک نمی‌تواند دریل خود را به داخل سینوس ببرد. واضح است که نمی‌تواند ایمپلنت را درون یک فضای خالی مثل سینوس محکم کرد بنابراین لازم است تا کف سینوس عمق بیشتری پیدا کند تا استخوان بیشتری برای سوراخ کردن و قرار دادن ایمپلنت وجود داشته باشد.

برای این کار یک بریدگی درون بافت لثه ایجاد شده و یک پنجره به درون حفره‌ی سینوس ایجاد می‌شود. سپس دندانپزشک با دقت غشای سینوس را از روی دیواره‌های آن جدا و بلند کرده و استخوان را در بین غشا و دیواره‌ی سینوس قرار می‌دهد. زمانی که استخوان کافی در محل قرار گرفت، دندانپزشک یک غشای کلاژنی را در محل قرار می‌دهد تا از استخوان محافظت شود. سپس پنجره‌ی کوچک ایجاد شده با استفاده از بخیه بسته می‌شود. عمل لیفت سینوس نیازمند حداقل چهار ماه زمان برای بهبودی قبل از انجام ایمپلنت می‌باشد.

پس از انجام عمل پیوند استخوان چه اتفاقی می افتد؟


پس از انجام عمل پیوند استخوان چه اتفاقی می افتد؟

بدون توجه به تعداد مراحل انجام عمل ایمپلنت دندان، احتمالاً در طول این دوره شاهد تورم لثه‌ها و صورت، کبودی احتمالی پوست و لثه‌ها، خونریزی‌های خفیف، درد و ناراحتی خواهید بود. همه‌ی این نشانه‌ها به معنی بهبودی بدن شما می‌باشند که این امر نیازمند گذر زمان است. در صورتی که هر یک از این علائم موجب نگرانی شما شده و یا شدیدتر از حد عادی به نظر می‌رسید می‌توانید با دندانپزشک خود تماس بگیرید. ممکن است برای مقابله با این علائم دوز داروهای مصرفی شما افزایش داده شده و یا برخی نکات درمانی سنتی به شما توصیه شوند.

بهبودی پس از عمل پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان


همانطور که قبلاً گفته شد مدت زمان لازم برای بهبودی ممکن است متفاوت بوده و بین چند ماه تا بیش از یک سال زمان ببرد. این زمان به عمل‌های انجام شده، چگونگی جوش خوردن استخوان و روش‌های مورد استفاده بستگی خواهد داشت. دندانپزشک شما می‌تواند مدت زمان دقیقی را برای بهبودی و روند درمان شما تعیین کند.

آیا می دانید؟ اکثر عمل‌های ایمپلنت دندان موفقیت آمیز بوده‌اند – تقریباً ۹۵ درصد از آن‌ها. ولی همچنان شما باید برای موفقیت آمیز بودن این عمل در تمامی مراحل تلاش خود را بکنید. برای مثال ممکن است پزشک از شما بخواهد تا فقط غذاهای نرم صرف کنید تا فشار فیزیکی بر روی محل انجام جراحی وارد نشود. به علاوه، شما می‌توانید با رعایت تمام و کمال نکات بهداشت دهان و دندان به روند بهبودی کمک کنید.

در زیر به نکاتی اشاره می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها از ایمپلنت‌های خود مراقبت کنید همانگونه که از دندان‌های طبیعی خود مراقبت می‌کردید:

 • مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید و با استفاده از دهانشویه های غیرالکلی دهان خود را ۲ تا ۳ بار در روز شستشو دهید. شما می‌توانید ابزارهای مخصوصی برای ایمپلنت‌های خود تهیه کنید و با استفاده از آن‌ها نقاطی که با مسواک و نخ دندان قابل دسترسی نیستند را تمیز کنید.
 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید (ترجیحاً هر ۶ ماه یک بار). این کار به تضمین بهبودی ایمپلنت شما کمک خواهد کرد.
 • با پرهیز از غذاهای سفت مثل یخ یا آبنبات از آسیب رساندن به ایمپلنت خود جلوگیری کنید. این غذاها می‌توانند تاج دندان را بشکنند. همچنین از مصرف تنباکو و کافئین زیاد خودداری کنید چراکه این خوراکی‌ها می‌توانند دندان‌های طبیعی و مصنوعی را لکه دار کنند.

عوارض پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان


عوارض پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

پس از آگاهی در مورد انواع مختلف پیوند استخوان ممکن است از خود بپرسید: آیا عمل پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان عملی بی خطر است؟ به طور ساده بگوییم “بله”. این عمل زمانی که توسط یک متخصص مجرب انجام شود بی خطر است. به یاد داشته باشید که تقریباً همه‌ی عمل‌های ایمپلنت دندان موفقیت آمیز هستند و بسیاری از آن‌ها همراه با عمل پیوند استخوان انجام می‌شوند.

با این حال همانند هر عمل جراحی پیوند استخوان بدون خطر و عوارض جانبی نخواهد بود. با وجود نادر بودن، عوارض جانبی ناشی از این عمل نیز ممکن است دیده شوند. در زیر به برخی از خطرات احتمالی که باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید اشاره می‌کنیم:

 • عفونت
 • آسیب به دندان‌های طبیعی، عروق خونی و یا اعصاب
 • بی حسی، احساس خارش در لثه‌ها، لب‌ها یا گونه‌ها
 • مشکلات مربوط به سینوس (در مورد ایمپلنت‌های انجام شده در فک فوقانی)
 • تورم، درد و کبودی

هزینه‌ی عمل پیوند استخوان


هزینه‌ی انجام عمل پیوند استخوان ممکن است بسته به منبع استخوان و مقدار استخوان موردنیاز متفاوت باشد. به علاوه بسته به اینکه استخوان از دندان خود بیمار تأمین شود یا از طریق یکی راه‌های جایگزین دیگر قیمت تغییر خواهد کرد.

 کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *