پرسش وپاسخ ایمپلنت:آیا سیگارکشیدن در انجام کاشت دندان تاثیر دارد؟

سوالات-رایج-ایمپلنت

همانطور که می‌دانید، از دست دادن دندان می‌تواند علاوه‌بر تاثیرات مخربی که بر کیفیت زندگی دارد اعتماد به نفس فرد را نیز به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد. با کاشت دندان می‌توان سلامت و زیبایی دهان را بازیافت. در ایمپلنت دندان که از طریق جراحی انجام می‌شود، میله‌هایی کوچک از جنس تیتانیوم در استخوان فک کارگذاشته می‌شود. بعد از بهبود، ایمپلنت‌ها به‌عنوان سیستم حمایتی عمل کرده و از تاج‌های جایگزین شده محافظت می‌کنند. ایمپلنت‌های دندانی مزایای زیادی دارند.

ایمپلنت‌های دندان به حفظ و تقویت ساختار دندان کمک می‌کنند. این بدین معناست که نقش ایمپلنت‌ها بیشتر از جایگزین شدن برای یک دندان افتاده است. درحقیقت ایمپلنت‌ها  با کمک به حفظ ساختار دندان، از دندان‌های دیگر نیز محافطت می‌کنند. هنگامی که یک دندان از دست می‌رود موارد زیادی رخ می‌دهند که ممکن است درابتدا خیلی برای بیمار قابل توجه نباشند اما می‌توانند تاثیرات منفی فراونی بر سلامتی و ظاهر فرد داشته باشند. ریشه‌های دندان نه تنها کمک می‌کنند تا دندان در جای خود بماند بلکه نقش مهمی در حفظ سلامت لثه‌های اطراف دندان و ساختارهای استخوان دارند.

تحلیل استخوان فک یکی از مشکلاتی است که به‌طور طبیعی با از دست دادن دندان رخ می‌دهد. تحلیل استخوان می‌تواند انسجام ریشه‌ دندان از دست رفته و دندان مجاور آن را به خطر بیندازد.

این مورد در افرادی که چندین یا تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند موجب فرورفتن  صورت می‌شود. به همین دلیل نگهداشتن پروتز در دهان برای افرادی که دندان مصنوعی دارند با گذشت زمان سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد.

با وجود اینکه داشتن لبخند زیبا و اعتماد به نفس ناشی از آن برای هر فردی از اهمیت فراوانی برخوردار است اما ایمپلنت‌های دندانی علاوه‌بر زیبایی برای سلامتی نیز مزیت دارند. فرقی ندارد که قصد دارید ۱ یا چند دندان را ایمپلنت کنید، درهر صورت این روش درمانی بهترین راه حل برای بازیابی و حفظ سلامتی دندان‌ها است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید .

پرسش و پاسخ درباره ایمپلنت


پرسش-و-پاسخ

بسیاری از افراد به  روش کاشت دندان به‌عنوان یک جایگزین برای دندان از دست رفته کنجکاو و علاقه‌مند هستند. اگر شما نیز به فکر ایمپلنت‌های دندانی هستید برای یافتن پاسخ رایج‌ترین سوالات خود در باره کاشت دندان قسمت سوالات متداول مقاله را مطالعه نمایید.

جایگزین دائمی دندان چیست؟

جایگزین دائمی دندان نوعی روشی بازیابی دندان‌های از دست رفته است که در طی آن جایگزین‌های ظاهرا طبیعی با ایمپلنت‌های دندانی به‌صورت محکم به استخوان فک متصل می‌شوند. ایمپلنت دندانی یک دندان مصنوعی کوچک و دست‌ساز از جنس تیتانیوم است که به جای ریشه دندان طبیعی از دست رفته قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌های دندانی را میتوان در استخوان فک بالا و پایین کار گذاشت. به‌دلیل ویژگی زیست سازگاری تیتانیوم، ایمپلنت با استخوان ادغام شده و لنگر خوبی را برای دندان افتاده ایجاد خواهند کرد. ایمپلنت‌ها را میتوان به جای ۱ یا چند دندان از دست رفته یا نوسازی کل دندان‌ها استفاده نمود.

مشکل دندان مصنوعی چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی درمقایسه با دندان‌های مصنوعی متحرک یا پل‌های دندان مصنوعی معمولی، برای بسیاری از افراد که دندان‌های طبیعی خود را از دست دادند می‌توانند یک انتخاب بی‌خطر، راحت، سالم، خوش ظاهر و درعین حال با عملکرد خوب باشند.

بهترین دندان‌های مصنوعی متحرک و معمولی نیزممکن است دارای عیوب باشند. دندان‌های متحرک روی لثه قرار می‌گیرند به‌همین دلیل حس دندان واقعی را ایجاد نمی‌کنند و مثل دندان‌های طبیعی نیز کار نمی‌کنند.

بسیاری از افراد که دندان‌های مصنوعی دارند معمولا در خوردن محدودیت دارند. مطالعات حاکی از آن است که پروتزهای کامل تنها ۲۵% از کارایی دندان‌هایی طبیعی را دارند. از آن‌جایی که با دندان‌های ایمپلنت جویدن بسیار راحت است درنتیجه پتانسیل مشکلات گوارشی نیز به‌مراتب کمتر خواهد شد.

پروتزهای دندانی ممکن است به‌دلیل سرخوردن هنگام صحبت کردن و یا ایجاد بوی بد در دهان موجب خجالت  شوند. در برخی موارد دندان‌های مصنوعی موجب تحریک لثه و درد می‌شوند. تمیزنگهداشتن آن‌ها نیاز به دقت و تلاش زیادی دارد. افتادن پروتزهای دندانی روی زمین یا حتی در سینک روشویی می‌تواند موجب شکستن آن‌ها شود. این اتفاقات اغلب در اوقات نامناسب رخ می‌دهند.

آیا ممکن است بدن ایمپلنت دندانی را نپذیرد؟

برخلاف پیوندهای بافت نرم، نوع خون و سازگاری بافت موضوعی نیست که در ایمپلنت‌ها موجب نگرانی شوند. میزان موفقیت ایمپلنت‌ها بسیار بالا است و با مراقبت‌های مناسب بعید به‌نظر می‌رسد که مشکل‌ساز شوند.

آیا متقاضی مناسبی برای ایمپلنت دندانی هستید؟

برخورداری از سلامت عمومی خوب و داشتن استخوان کافی در فک از الزامات ایمپلنت دندان است. شرایط بسیار محدودی وجود دارد که ممکن است صلاحیت یک فرد را  برای انجام کاشت دندان رد کند. اگر ۱ یا چند دندان خود را از دست دادید بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کرده و درخصوص امکان ایمپلنت دندان مشاوره کنید. حتی درصورت ابتلا به مشکل تحلیل استخوانی ناشی از بیماری پریودنتال یا از دست دادن یک دندان برای مدت طولانی امکان پیوند استخوان در فک وجود دارد. پیوند استخوان یک روش راحت و نسبتا بدون درد است، تا جایی که  ایمپلنت در بارداری هم انجام می شود، تحقیقات نشان می‌دهد که بارداری منع مطلق ایمپلنت نیست، اما به دلیل اینکه نوعی جراحی محسوب می‌شود، بهتر است کودک شما در معرض خطر قرار نگیرد، مگر اینکه یک فوریت پزشکی باشد.

ایمپلنت‌های دندانی چگونه انجام می‌شوند؟

در گذشته، جایگزین کردن دندان از دست رفته با ایمپلنت دراصل در ۳ مرحله صورت می‌گرفت. در طول سال‌های اولیه کاشت دندان، این سه مرحله با فاصله زمانی انجام می‌شدند و بیمار مجبور بود برای مدت طولانی از پروتزهای متحرک استفاده کند. اما امروزه به شکرانه تکنولوژی‌های پیشرفته، این مراحل ترکیب شده و دوره درمان کوتاه‌تر و راحت‌تر شده است.

روز کاشت دندان، پزشکان دندان‌های ناسالم، بیماری پریودنتال و بافت‌های عفونی را بررسی و برطرف می‌کنند. سپس با استفاده از سیستم ایمپلنت، تعداد موردنیاز ایمپلنت‌ها را ( زیرساختار پروتز) به آرامی در داخل استخوان فک قرار می‌دهند. در طول این روش، تیم آزمایشگاهی دندان موقت و درعین حال زیبا، غیرقابل متحرک و مناسب با چهره و خط لبخند بیمار را آماده می‌کنند. در انتهای کار، بیمار مطب را با یک لبخند زیبا و پایدار ترک می‌کند. چند ماه بعد، هنگامی که ایمپلنت‌ها با استخوان طبیعی کاملا جوش خورده و ادغام شدند پروتزهای موقت از دهان بیمار خارج شده و جای خود را به پروتزهای دائمی و محکم می‌دهند. این دندان‌های جایگزین با دقت کافی طراحی و ساخته شدند تا بتوانند جای دندان طبیعی را گرفته و وِیژگی‌های منحصربه فرد چهره فرد را تکمیل نمایند.

عیوب پل‌‌های دندانی متداول چیست؟

پل‌های دندانی معمولی باید به دندان‌های مجاور متصل شوند. این روش به مینای دندان‌های سالم آسیب رسانده و با تحریک کردن عصب زمینه درمان کانال ریشه را فراهم می‌کنند. پل‌های دندانی با آسیب رساندن به لثه، خطوط سیاه و ناخوشایندی را در پایه دندان ایجاد می‌کنند. بدتر از همه این‌که این روش یک راه حل دائمی نیست. مطالعات ملی حاکی از آن است که پل‌های ثابت که توسط دندان‌های طبیعی حمایت می‌شوند به‌طور متوسط ۵ تا ۷ سال عمر دارند.

هر دندانی که ترمیم شده باشد درنهایت به تعویض نیاز خواهد داشت. خوبی دندان‌های کاشت شده این است که نه می شکنند و نه می پوسند. در حقیقت ایمپلنت‌های دندانی بهترین راه حل و جایگزین دائمی هستند.

آیا این روش آسیبی می رساند؟

این جراحی تحت بیهوشی صورت می‌گیرد. برای دوره بهبود داروی مسکن به بیمار تجویز خواهد شد. بیماران معمولا درد و ناراحتی کمی را تجربه می‌کنند.

آیا ایمپلنت‌های دندانی سالم هستند؟

ایمپلنت‌های دندانی برای بیمارانی که از لحاظ سلامتی مشکلی برای جراحی ندارند سالم و بدون خطر است. ایمپلنت‌ها در مقایسه با پل‌های دندانی و پروتزها ماندگاری طولانی و عملکرد بهتری دارند. بیمارانی که سیگار می‌کشند یا از مشکلات تحلیل استخوان رنج می‌برند ممکن است کاندیدای خوبی برای کاشت دندان نباشند. برای تعیین این‌که آیا واجد شرایط جراحی کاشت دندان هستید یا خیر بهتر است با دندانپزشک خود مشاوره کنید.

آیا می‌توان طبق روال عادی غذا خورد؟

به بیمار توصیه خواهد شد به‌مدت چند هفته بعد از دوره اول جراحی غذاهای نرم و مخصوص مصرف کند. در بسیاری از موارد، تا آماده شدن ایمپلنت‌ها، بیمار باید از پروتز یا دندان‌های موقت استفاده کند. به‌محض این‌که ایمپلنت‌ها و دندان‌های جایگزین تکمیل و در دهان کارگذاشته شدند می‌توانند به‌عنوان دندان طبیعی عمل کنند.

آیا فقط مختص افرادی است که به پروتز نیاز دارند؟

خیر. هر فردی که دندان‌هایش را از دست داده می‌تواند از مزایای این روش درمانی بهره ببرد. ایمپلنت را می‌توان به جای چندین دندان یا حتی ۱ دندان از دست رفته بکار برد. از آن‌جایی که در این روش برخلاف روش متداول پل‌ دندانی که به دندان‌های مجاور متصل می‌شوند، دندان‌های جایگزین مستقیما به استخوان فک متصل می‌شوند و نیازی به مصالحه با دندان‌های سالم نیست.

آیا آسیبی می‌رساند ؟

خیلی کم. این روش تحت جراحی سرپایی و بی‌حسی موضعی انجام میشود تا ایمپلنت‌ها به‌آرامی در استخوان فک کار گذاشته شوند. بعد از کاشت، بیشتر بیماران ناراحتی جزئی خواهند داشت که به‌راحتی با مسکن‌ قابل کنترل خواهد بود.

ایمپلنت‌های دندانی چقدر ماندگاری خواهند داشت؟

با رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و چکاپ‌های منظم می‌توان عمر و دوام ایمپلنت‌ها را بیشتر کرد. به‌خاطر داشته باشید، به‌محض قرار گرفتن ایمپلنت و تاج در دهان و تکمیل جراحی، دندان شبیه دندان طبیعی خواهد بود. اگر از ایمپلنت‌ها به همان روش دندان‌های طبیعی مراقبت نمایید مسلما عمر بیشتری خواهند داشت.

آیا جراحی به استراحت نیاز دارد؟

بیشتر افراد بعد از جراحی به محل کار خود برمی‌گردند. البته این مورد به آستانه تحمل درد هر فرد و همچنین سختی جراحی بستگی دارد. برخی افراد ترجیح می‌دهند برای بهبود ۱ روز کامل به خود و دهان خود استراحت دهند.

آیا سیگار کشیدن به ایمپلنت‌های دندانی آسیب می‌رساند؟

آسیب ایمپلنت‌های دندانی در افراد سیگاری ۴ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است. کشیدن سیگار موجب تحلیل لثه و بیماری شده و با مرور زمان موجب تضعیف ساختار ایمپلنت می‌شود. دندانپزشکان به بیمارانی که کاشت دندان انجام دادند توصیه می‌کنند از کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو خودداری کنند.

چه سنی برای ایمپلنت مناسب است؟

بسیاری از کودکان و نوجوانان دندانهایشان را به دلایل مختلف از جمله حوادث از دست می دهند، برای به حداقل رساندن کاهش استخوان، ایمپلنت دندانی معمولا درمانی برای جای دندانهای افتاده است، اما اگر ایمپلنت قبل از تکمیل رشد فک کودک در دهان وی قرار گیرد، می تواند مانع رشد فک شود و از رشد دندان های دیگر در موقعیت طبیعی آنها جلوگیری کند، بنابراین لازم است با یک جراح دندانپزشک مشورت کنید تا با توجه به تشخیص سن مناسب تا آن زمان از پروتز دندان برای وی استفاده کند. کاشت دندان برای بیمارانی که در سنین مختلف بلوغ هستند موثر است اما، کاشت دندان برای هر فردی که در سلامت به سر می‌برد و قصد جراحی ساده ایمپلنت را دارد نتیجه‌بخش خواهد بود.

چگونه باید از ایمپلنت‌های دندانی مراقبت نمود؟

همانند دندان‌های طبیعی، مسواک، نخ‌دندان و همچنین چکاپ‌های منظم بهترین روش برای مراقبت از ایمپلنت‌ها هستند. برای مراقبت‌های خانگی نیازی به تجهیزات یا محصولات خاص نیست.

آیا ایمپلنت‌های دندانی با دندان‌های طبیعی سازگار خواهند بود؟

بله. ایمپلنت‌ها شبیه دندان‌های دیگر در دهان خواهند بود. ایمپلنت‌ها از لحاظ زیبایی و عملکردی،  بهتر از سایر دندان‌های جایگزین هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *