مینی ایمپلنت: آیا ایمپلنت کوچک می‌تواند به خوبی ایمپلنت عمل کند؟

مینی ایمپلنت

اگر شما به دنبال جایگزینی برای ایمپلنت‌های معمولی دندانی هستید می‌توانید از مینی ایمپلنت‌های دندانی استفاده کنید.

معمولاً این‌ها زمانی استفاده می‌شوند که شما به ایمپلنت‌های کوچک‌تر از حد متوسط برای قرار دادن در فضاهای اضافی باریک نیاز داشته باشید. در بیشتر اوقات، شما می‌توانید از ایمپلنت‌ها به جای دندان‌های نیش استفاده کرد و همچنین افرادی که دندان‌های کوچک‌تری دارند نیز می‌توانند از این ایمپلنت‌ها استفاده کنند.

به طور سنتی، افتادن تعداد زیادی دندان به معنای استفاده از دندان‌های مصنوعی ناراحت کننده یا کاشت ایمپلنت‌های دندانی گران قیمت است اما روش جدیدتر جایگزینی دندان‌های افتاده راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر است به خصوص برای سالمندان. مینی ایمپلنت‌های دندانی نصف ایمپلنت‌های دندانی معمولی هستند و به همین دلیل جایگذاری آن‌ها ارزان‌تر و راحت‌تر است. درک مزایای این ایمپلنت‌های کوچک‌تر می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر در مورد روش‌هایی که باعث زیباتر شدن لبخند در زمانی که آسیب‌دیدگی، پوسیدگی و افزایش سن باعث افتادن دندان‌های شما شده‌اند کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید .

 ایمپلنت‌های دندانی


ایمپلنت‌های دندانی

دندانپزشکان می‌توانند دندان‌های افتاده را با بریج ها، دندان‌های مصنوعی یا ایمپلنت‌های دندانی جایگزین کنند. بریج ها و دندان‌های مصنوعی دندان‌های مصنوعی هستند که روی سطح لثه قرار می‌گیرند اما ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک قرار داده می‌شوند و به همین دلیل قابل تعویض نیستند. برای شروع، متخصص دندانپزشکی یا جراح دهان و دندان یک فرایند جراحی را برای جایگذاری تیتانیوم (اباتمنت) در استخوان فک و جوش خوردن استخوانی در اطراف اباتمنت در ۳ تا ۶ ماه اتفاق بیفتد. زمانی که اباتمنت به استخوان جوش خورد، ایمپلنت‌ها نمایان شده و سپس پست کوچک به ایمپلنت متصل شده و سپس به عنوان یک انکر برای دندان مصنوعی عمل می‌کند.

شما ممکن است ایمپلنت‌های دندانی را به دندان مصنوعی ترجیح دهید زیرا آن‌ها جابجا نشده و مانند دندان‌های مصنوعی نمی‌لغزند. برای دست‌یابی به بهترین نتایج، شما باید استخوان‌های سالمی در فک خود داشته باشید.

 مینی ایمپلنت‌های دندانی


مینی ایمپلنت‌های دندانی ساختاری مشابه ایمپلنت‌های معمولی دارند با این تفاوت که کوچک‌تر هستند. این مینی ایمپلنت‌ها دو بخش دارد: پست تیتانیوم با یک توپی در انتها و سوکت با یک اورینگ پلاستیکی که دندان را به پست وصل می‌کند.

عرض ایمپلنت‌های معمولی ۳٫۴ تا ۵٫۸ میلی‌متر است اما قطر مینی ایمپلنت‌ها ۱٫۸ تا ۳٫۳ میلی‌متر و ارتفاع آن‌ها نیز ۱۰ تا ۱۵ میلی‌متر است.

 مینی ایمپلنت‌های دندانی در برابر ایمپلنت‌های معمولی


دانستن تفاوت بین مینی ایمپلنت‌ها و ایمپلنت‌های معمولی مهم است؛ بنابراین در اینجا ما به تفاوت‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ایمپلنت‌های دندانی معمولی

ایمپلنت‌های دندانی معمولی

معمولاً یک ایمپلنت معمولی از دو بخش با پیچ خاصی ساخته شده است که در استخوان می‌رود و قطر آن بیش از ۳ میلی‌متر است. داخل ایمپلنت یک نخ وجود دارد که با بسیاری از انواع دندان‌های مصنوعی سازگاری دارد. این ترکیب چند منظوره یکی از بهترین‌ها است.

مینی ایمپلنت‌های دندانی

برخلاف ایمپلنت‌های معمولی، مینی ایمپلنت‌ها از یک قسمت سلب ساخته شده‌اند که به وسیله یک پیچ به استخوان وصل می‌شود و قطر آن نیز کمتر از ۳ میلی‌متر است. در قسمت بالای این مینی ایمپلنت‌ها، یک برجستگی توپی شکل وجود دارد که دندان‌های مصنوعی را نگه می‌دارد. معمولاً دندان مصنوعی یک اورینگ پلاستیکی دارد که روی قسمت توپی شکل قرار می‌گیرد.

 چه موقع از مینی ایمپلنت‌ها استفاده می‌شود؟


در بیشتر موارد، دندانپزشک ممکن است در شرایط زیر از مینی ایمپلنت‌های دندانی استفاده کند:

 • اگر دندان‌های شما کوچک باشند
 • برای قرار دادن به جای دندان‌های جلویی
 • برای جایگذاری به جای دندان‌های پیش مولار
 • دندان‌های قرار گفته در فضاهای باریک

علت استفاده از پروتزهای دندانی به عنوان ایمپلنت به جای چسب این است که آن‌ها مطمئن‌تر هستند. اطمینان بیشتر بدان معنی است که استفاده از آن‌ها راحت‌تر بوده و ظاهر آن‌ها نیز طبیعی‌تر است.

 نحوه انجام فرایند


چگونه مینی ایمپلنت‌های دندانی جایگذاری می‌شوند؟ اکنون در زیر نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهیم. جایگذاری آن‌ها راحت‌تر از توضیح دادن آن است. جایگذاری مینی ایمپلنت‌های دندانی ظرف مدت حدود ۲ ساعت در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود.

·     مرحله ۱: مینی ایمپلنت‌ها تحت بیحسی موضعی توسط پزشک در نقطه مورد نظر کاشته می‌شوند.

·     مرحله ۲: زمانی که لثه‌ها بیحس هستند، متخصص دندانپزشکی یک سوراخ کوچک در بافت نرم و استخوان ایجاد می‌کند.

·     مرحله ۳: زمانی که سوراخ مذکور ایجاد شد، نوبت جایگذاری مینی ایمپلنت است. دندانپزشک معمولاً آن‌ها را به طور دستی پیچ کرده و سپس با استفاده از ابزارهای دستی پیچ را محکم می‌کند.

·     مرحله ۴: تکنسین دندانپزشکی ۴ محفظه فلزی ایجاد می‌کند. یک اورینگ پلاستیکی بین هر محفظه و سر مینی ایمپلنت قرار داده می‌شود.

·     مرحله ۵: در مرحله آخر دندانپزشک مطمئن می‌شود که وسایل دندانی بدون این که باعث ایجاد مشکلات اوکلوژنی شوند روی ایمپلنت‌ها نصب شده است. اکنون دندان مصنوعی شما تثبیت شده است.

 موارد استفاده اولیه و اثربخش مینی ایمپلنت‌های دندانی چیست؟


اثربخش‌ترین استفاده از محصولات دندانی منحصربفرد، تثبیت قسمت پایینی دندان مصنوعی است. بسیاری از افراد به دلیل شل شدن یا عدم سازگاری دندان‌های مصنوعی از ناراحتی‌های زیادی در هنگام استفاده از آن‌ها رنج می‌برند. بسیاری از افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند از حضور در مجامع عمومی پرهیز می‌کنند. به علاوه، اعضای خانواده از بوی ناخوشایند دهان افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند شکایت دارند؛ این بدان دلیل است که غذا لابلای آن‌ها گیر کرده و باعث پوسیدگی پروتزهای دندان مصنوعی می‌شود. استفاده موفقیت‌آمیز از مینی ایمپلنت‌ها همه این مشکلات اجتماعی و کارکردی را کاهش داده و از بین می‌برد.

 مینی ایمپلنت‌های دندانی چقدر دوام دارند؟


طول عمر مینی ایمپلنت‌ها متفاوت بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • پوکی استخوان یا بیماری‌های استخوانی دیگر
 • استعمال دخانیات
 • عدم مراقبت از ایمپلنت‌ها
 • سوءمصرف مواد مخدر یا الکل

اما نکته مهم این است که دهان افراد با هم تفاوت دارند. ممکن است طول عمر مینی ایمپلنت‌های دندانی برای دو نفری که در یک روز، مینی ایمپلنت‌های مشابه در دهان آن‌ها کاشته شده است متفاوت باشد.

روز پس از انجام فرایند کاشت مینی ایمپلنت


روز پس از انجام فرایند کاشت مینی ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت‌های دندانی ممکن است شما بخواهید تا شب که می‌خوابید آن‌ها را از دهان خود خارج کنید. در روز اول پس از کاشت، شما کمی احساس ناراحتی خواهید داشت اما این عادی است (به علاوه، دندانپزشک داروهای مسکن را به شما داده یا برای شما تجویز می‌کند.)

شما باید از خوردن غذاهای چسبنده یا سخت پرهیز کنید و لقمه‌های خود را کوچک بگیرید. حداقل در شروع شما باید دندان‌های مصنوعی خود را هر روز از دهان خود خارج کنید، اطراف ایمپلنت و اورینگ باید با گوش پاک‌کن پنبه‌ای و خمیر دندان‌های توصیه شده تمیز شده و سپس دهان با دهان‌شویه شسته شود سپس از برس مخصوص دندان مصنوعی برای مسواک کردن ملایم قسمت‌های خالی استفاده کنید.

زمانی که با ایمپلنت جدید خود سازگاری پیدا کردید و به آن عادت کردید، می‌توانید آن را حداقل یک مرتبه در روز تمیز کنید. بهتر است آن را پس از هر وعده غذایی تمیز و قبل از خوابیدن تمیز کنید. نگران نباشید، به زودی مانند بستن بند کفش‌های خود به آن‌ها نیز عادت می‌کنید.

 موفقیت‌آمیز نبودن کاشت مینی ایمپلنت‌های دندانی


باید بدانید که همه سیستم‌های ایمپلنت مانند دندان‌های طبیعی ممکن است به دلیل مشکلات طبیعی مانند پوکی استخوان، عدم رعایت درست بهداشت دهان و دندان، فرسودگی، بیماری، عادات پر فشار بایت و عدم مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک دچار مشکلات احتمالی شوند. به طور مشابه برای طول عمر ایمپلنت‌های دندانی نیز نمی‌توان تضمینی ارائه کرد. به هر حال افتادن مینی ایمپلنت‌های دندانی عارضه‌ای است که کمتر بحرانی است زیرا این مینی ایمپلنت‌های ارزان‌تر به جای ایمپلنت‌های معمولی به کار برده شده و وابستگی آن‌ها به بیماری‌های تحلیلی استخوانی یا لثه کمتر است.

 هزینه کاشت مینی ایمپلنت‌های دندانی


هزینه کاشت مینی ایمپلنت‌های دندانی

هزینه کاشت مینی ایمپلنت‌های دندانی چقدر است؟ پاسخ کوتاه این است که کم‌تر از ایمپلنت‌های معمولی است.

اگر اندازه مینی ایمپلنت‌ها نصف ایمپلنت‌های معمولی است پس چرا هزینه آن‌ها کم‌تر از نصف آن‌ها است؟ برخی دلایل این موضع عبارتند از:

 • پیچ‌های ایمپلنت مقرون به صرفه‌تر: پیچ‌های کوچک‌تری برای کاشت مینی ایمپلنت‌ها به کار برده می‌شود که ارزان‌تر از پیچ‌های مورد استفاده برای ایمپلنت‌های معمولی است.
 • ساده‌تر بودن فرایند کاشت: فرایند کاشت مینی ایمپلنت‌ها بسیار کم تهاجمی‌تر از کاشت ایمپلنت‌های معمولی است و نیازی به انجام عمل‌های جراحی ندارد و همچنین کاشت آن‌ها در زمان کمتری انجام می‌شود؛ بنابراین، زمان و تلاش کمتر به معنی کمتر شدن هزینه‌ها است.
 • عدم نیاز به پیوند استخوان: در بسیاری از اوقات، دندانپزشکان نیاز به انجام پیوند استخوان در افرادی که تراکم استخوانی فک آن‌ها کمتر است ندارند. کاهش یک مرحله در این فرایند بدان معنا است که هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

به هر حال صرف این که هزینه کاشت مینی ایمپلنت‌ها بسیار کم‌تر از ایمپلنت‌های معمولی است به این معنی نیست که کیفیت فرایند یا جایگزینی آن‌ها برای ایمپلنت‌های معمولی کم‌تر است. این یک فرایند متفاوت برای وضعیت متفاوتی است.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *