شکست و پس زدن جراحی ایمپلنت دندان چه زمانی اتفاق می افتد؟

شکست و پس زدن جراحی ایمپلنت دندان چه زمانی اتفاق می افتد؟

امروزه ایمپلنت دندان بهترین راهکار درمانی پس از دست دادن دندان است. مهمترین مزیت ایمپلنت دندان آن است که به طبیعی‌ترین شکل ممکن جای دندان از دست رفته را پر می‌کند. به لطف تکنیک زیست‌شناختی پیوند استخوانی ایمپلنت‌ها به استخوان جوش می‌خورند.

ترمیم با ایمپلنت، نتایج زیبایی‌شناختی فوق‌العاده‌ای داشته و نسبت به اکثر راهکارهای درمانی دیگرمانند بریج دندان یا دندان مصنوعی متحرک دوام بیشتری دارد.

البته وقتی با مسائل مربوط به بدن انسان سر و کار داریم، هیچ راهکار درمانی  که نتیجه ۱۰۰ درصد مثبتی داشته باشد وجود ندارد. به همین دلیل شکست ایمپلنت دندان حقیقتی اجتناب ناپذیر است. گفته می‌شود که نرخ موفقیت ایمپلنت‌های دندان حدوداً ۹۵ درصد است. این گفته بدان معناست که اگر دندانپزشکی ۵۰۰ ایمپلنت دندان کار کند، بطور متوسط ۲۵ ایمپلنت شکست خواهد خورد.

بخش عمده موفقیت ایمپلنت شما به خودتان بستگی دارد. دوره بهبودی ۳ تا ۶ ماهه برای اتصال ایمپلنت‌های دندان شما به استخوان اهمیت ویژه‌ای دارد به همین خاطر است که مراقبت های پس از ایمپلنت دندان به روند بهبودی کمک خواهد کرد و احتمال بروز عوارض را کاهش خواهد داد. اگرچه دلایل متعددی برای شکست ایمپلنت وجود دارد، ولی شایع‌ترین دلیل شکست زمانی رخ می‌دهد که بیمار و دندانپزشک بخواهند از ایمپلنتی ارزان‌تر استفاده کنند. ایمپلنت دندان ارزان نیست و این گرانی نیز بی‌حکمت نیست.

برداشتن و جایگزین کردن ایمپلنت پس زده شده، به آن اندازه که تصور می‌کنید کار سختی نیست. اگر شکست در ناحیه‌ای از فک که دندان در آنجا کار شده است رخ دهد، ایمپلنت به خودی خود می‌افتد. ایمپلنت‌هایی که جدا می‌شوند اغلب یا می‌افتند یا به بیرون سر می‌خورند، که کار جراح را آسان‌تر می‌کنند. اگر ایمپلنت همچنان در جای خود بماند ولی بالا یا وسط آن آسیب دیده باشد، باید فرآیند پیچیده‌تری برای جدا کردن ایمپلنت انجام داد. شاید لازم شود که جراحی ارتوگناتیک یا ارتوسرجری بر روی استخوان فک صورت گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید .

نشانه‌ها و علائم شکست ایمپلنت دندان چیست؟


نشانه‌ها و علائم شکست ایمپلنت دندان چیست؟

برخی از نشانه‌های شکست ایمپلنت دندان:

  • ایمپلنت لق یا سست
  • تورم
  • قرمزی
  • گیر غذا در آن
  • درد در هنگام جویدن
  • مشکل در جویدن

اگر شما هرکدام از موارد بالا را تجربه میکنید سریعاً با یک متخصص ایمپلنت دندان تماس بگیرید.

ایمپلنت‌های خراب را می‌توان با روش‌های درمانی تعمیر کرد، ولی ایمپلنت‌های شکست خورده احتمالاً باید تعویض شوند. اگر ایمپلنت دندان شما در حال افتادن است، ممکن است متخصص ایمپلنت، پیوند استخوان فک (که بدون برداشتن ایمپلنت می‌توان انجام داد) یا پیوند بافت نرم را به شما پیشنهاد دهد.

دلایل احتمالی شکست ایمپلنت دندان


خلاصه‌ای از شایع ترین دلایل شکست ایمپلنت دندان عبارت اند از:

عفونت

جا نیفتادن خوب فیکسچر یا استفاده از روش‌های نامناسب می‌تواند باعث عفونت مزمن شود که در نهایت باعث می شود پیچ فیکسچر برداشته شود. فیکسچرهای غیراستاندارد بسیار رایج هستند، مخصوصاً هنگامی که دندانپزشک تجربه کافی نداشته و یا از انواع ارزان‌تر ایمپلنت استفاده شود.

ایمپلنت های سست

این مورد نیز ناشی از فیکسچرهای غیراستاندارد است، ولی دلیل دیگر آن جاگیری ایمپلنت در ساختار استخوانی غیرمستحکم است.

اختلالات عصبی

درصورت استفاده ار روش های نامناسب، ایمپلنت می‌تواند باعث بی‌حسی، درد یا حس خارش مزمن شود.

برنامه ریزی ناقص

شاید مرحله برنامه‌ریزی برای ایمپلنت دندان، مهمترین مرحله در تمام فرآیند درمان باشد. ایمپلنت دندان علاوه بر معاینه دقیق، به انواع خاصی از عکسبرداری نیاز دارد از جمله عکسبرداری وسیع با اشعه ایکس و توموگرافی رایانه‌ای. امروزه نرم‌افزارهای مدرن کامپیوتری نیز در دسترس هستند، عکسبرداری با این نرم افزار ها می‌تواند در معاینه موقعیت و کاشت ایمپلنت دندان ماندگار شود. ممکن است برخی از دندانپزشکان به منظور کم کردن هزینه‌های درمان، بعضی از این اقدامات را انجام ندهند، این کار باعث افزایش احتمال شکست در ایمپلنت خواهد شد.

نداشتن اطلاعات کافی دربارۀ وضعیت سلامتی یا سابقه درمانی بیمار

برخی از بیماری‌های خطرناک باعث می‌شوند تا بیهوشی، روش‌های جراحی و مراحل کلی کاشت برای بیمار مضر باشد در حالیکه سایر بیماری‌ها را نیز باید معاینه کرد و امکان دارد نیاز به درمان‌ مقدماتی نیز داشته باشند. به منظور پیشگیری از بروز هرگونه مشکل در آینده، می بایست یک مصاحبه با بیمار صورت بگیرد و به طور کامل معاینه شود.

برنامه‌ریزی نامناسب و/یا اجرای روش‌های جراحی کمکی


برای پیوند استخوان یک ایمپلنت، باید آن را در حجمی از استخوان سالم قرار داد. بنابراین، استخوان باید از عرض و ارتفاع کافی برخوردار باشد. ایمپلنت‌هایی که در استخوان‌های نامناسب قرار داده شوند با خطر شکست بیشتری مواجه اند. روش‌های جراحی کمکی، برای افزایش حجم استخوان انجام می‌شوند. بعضی از عمل‌ها برای تغییر ساختار آناتومی که با ایمپلت تداخل دارند صورت می گیرند (مانند سینوس، عصب لثه و غیره). رایج‌ترین جراحی کمکی، لیفت سیونس و پیوند استخوان است.

این عمل‌های جراحی وقتی برنامه‌ریزی می‌شوند که اندازه و/یا ساختار استخوان به اندازه کافی برای حمایت از ایمپلنت‌های طراحی شده مناسب نیست و هزینه عمل‌های جراحی کمکی نیز به هزینه‌های درمانی افزوده می‌شوند. علیرغم این امر، این عمل‌های جراحی برای موفقیت دراز مدت ایمپلنت‌ها بسیار حیاتی هستند.

فیکسچرهای نامناسب ایمپلنت دندان

اگرچه صدها شرکت در زمینه تولید فیکسچرهای ایمپلنت دندان فعالیت می‌کنند، ولی تنها تعداد کمی از آن‌ها در برنامه‌های تحقیقاتی خود رقابتی عمل می‌کنند. ایمپلنت‌های دندان باید تحت شدیدترین تحقیقات قرار بگیرند، و اغلب برنامه‌های تحقیقاتی نیز هزینه‌بر هستند. یکی از دلایل قیمت بالای جراحی ایمپلنت دندان نیز همین نکته است، زیرا دندانپزشک از بهترین کیفیت فیکسچرها استفاده می‌کند.

خطرات جراحی ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان نوعی عمل جراحی محسوب می‌شود و خطرات طبیعی جراحی را نیز به دنبال دارد. بعضی از این خطرات می‌تواند منجر به افزایش میزان شکست در ایمپلنت شود. برای مثال، ناتوانی کاشت ایمپلنت در استخوان برای فراهم کردن ثبات ایمپلنت (که از این مرحله با عنوان نصب اولیه پایه ایمپلنت یاد می‌شود) منجر به افزایش خطر شکست در پیوند استخوان می‌شود. استفاده از روش‌های تصویربرداری مدرن (مانند سی تی اسکن یا سی بی سی تی)، می‌تواند بطرز قابل ملاحظه‌ای این خطرات را کاهش دهد.

ترمیم جفت‌شدگی یا گاز گرفتن نادرست دندان‌ها

بخشی از موفقیت دراز مدت ایمپلنت با توجه به نیروی قابل تحمل برای آن ایمپلنت تعیین می‌شود. بنابراین، ترمیم جفت شدگی صحیح(گاز گرفتن) دندان‌ها یکی از مهمترین اهداف است. نباید به ایمپلنت با فشار زیادی، بار اضافه تحمیل کرد، بلکه باید نیروی گاز زدن ایمپلنت‌ها را بطور مساوی تقسیم کرد. در غیر این صورت، خطر شکست ایمپلنت افزایش خواهد یافت.

مراقبت ناقص

ایمپلنت‌های دندان نیازمند نگهداری منظم و همچنین مراقبت صحیح هستند. مراقبت صحیح از ایمپلنت‌های دندان عاملی حیاتی در موفقیت دراز مدت آنهاست.

شکست دراز مدت ایمپلنت


شکست دراز مدت ایمپلنت

اگر ایمپلنت دندان ظرف ۱ تا ۱۰ سال پس از جایگذاری دندان شکست بخورد، به آن شکست دراز مدت ایمپلنت گفته می‌شود چند عامل در شکست دراز مدت ایمپلنت دخیل هستند.

“مهندسی نامناسب” جراحی

چنانچه عمل جراحی به خوبی مهندسی نشده باشد، تعداد ایمپلنت‌ها برای نگهداشتن دندان‌ها کم خواهد بود. این مسئله منجر به وارد آمدن فشار بیش از حد به ایمپلنت‌ها می‌شود که بدلیل علم یا تجربه ناکافی دندانپزشک رخ می‌دهد. دندانپزشک باید بداند برای یک عمل چه تعداد ایمپلنت نیاز خواهد داشت.

استعمال دخانیات

سیگاری‌هایی که عمل ایمپلنت دندان انجام می‌دهند، بیشتر در معرض خطر شکست ایمپلنت قرار دارند. بنابراین استعمال دخانیات یکی از دلایل قطعی شکست ایمپلنت است، ولی با این وجود می‌توان این عمل را برای سیگاری‌ها نیز انجام داد. سابقه مصرف دخانیات یکی از مواردی است که پیش از برنامه ریزی برای عمل، توسط دندان پزشکتان از شما پرسیده می شود. سیگاری ها برای سلامت عمومی دندان‌هایشان هم که شده بهتر است استعمال دخانیات را قطع کنند (همانطور که قطعاً تاکنون دندانپزشکشان به آنها توصیه کرده است).

دندان قروچه

دندان قروچه یکی از شایع‌ترین دلایل قطعی شکست درمان است. دندان قروچه ممکن است به دلایل مختلفی از جمله استرس و جفت نشدن دندان‌ها ، کج بودن یا فقدان دندان صورت بگیرد. سایش دندان‌ها یا دندان قروچه فشاری بیش از حد به دندان‌ها وارد می‌آورد و باعث سایش آن‌ها یا آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود. عمدتا براکسیسم (دندان قروچه) در طول شب و وقتی فرد خواب است اتفاق می‌افتد.

دندان قروچه فرآیند پیوند ایمپلنت با استخوان فک را بسیار دشوار می‌کند زیرا فشار بیش از حدی به دندان‌ها وارد می‌شود و به فرآیند آسیب می‌رساند. در صورت ادامه یافتن دندان قروچه، درمان با شکست مواجه می شود.

فقدان بافت لثه

میزان بافت لثه تعیین کننده کیفیت مهر و موم اطراف ایمپلنت است، هرچه میزان این بافت بیشتر باشد، مهر و موم اطراف دندان نیز بهتر خواهد بود. در نتیجه اگر بیمار، به میزان کافی بافت لثه نداشته باشد، این مسئله منجر به سست شدن و در نهایت شکست ایمپلنت خواهد شد.

پرتودرمانی ناحیه سر و گردن

اگر بیماری در گذشته و یا در حال حاضر مبتلا به سرطانی در ناحیه سر و/یا گردن (به خصوص سرطان دهان) باشد، و تحت پرتودرمانی قرار گرفته باشد، خطر شکست ایمپلنت افزایش خواهد یافت.

معالجه شکست ایمپلنت دندان


پس از روی دادن یک یا چند علامت از علائم گفته شده، چه کاری برای درمان ایمپلنت دندان می‌توان انجام داد؟ چه راهکارهای درمانی‌ای وجود دارد؟

چگونگی درمان شکست ایمپلنت به علت شکست بستگی دارد. اما فارغ از ماهیت علت شکست ایمپلنت، بعنوان اولین کار باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید. اگر ناحیه ایمپلنت عفونی شده بود، سعی کنید به آرامی ناحیه عفونی را بطور منظم پاک کنید تا وقتی که نوبت دندانپزشکیتان برسد. در این موارد بهداشت مناسب دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه زودتر متوجه عفونت شوید و آن را تحت درمان بگیرید، بهتر خواهد بود.

از طرف دیگر، اگر ایمپلنت به دلیل استرس یا فشار بیش از حد شکست خورده است، دندانپزشکتان باید چند استخوان‌ را پیوند بزند تا مطمئن شود.

نکاتی برای پیشگیری از شکست ایمپلنت دندان


نکاتی برای پیشگیری از شکست ایمپلنت دندان

پیش از آنکه علائم بروز کنند، بهترین راه پبشگیری مراقبت صحیح از ایمپلنت دندان است، که به شما کمک می‌کند از شکست ایمپلنت دندان جلوگیری کنید.

اولاً ، می‌توان با حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان، دو بار استفاده از مسواک و نخ دندان در روز و استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال بدون الکل به این هدف رسید.

دوماً، مراجعه منظم به دندانپزشکتان امری حیاتی نه فقط برای سلامت ایمپلنت‌های دندان بلکه برای سلامت کلی دهان است. توصیه می‌شود هر ۳ الی ۶ ماه به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

سوماً، احتمالاً باید رژیم غذایی خود را با مصرف بیشتر مواد غذایی مناسب برای لثه و استخوان، مانند شیر، تخم مرغ و ماهی بهبود ببخشید. همچنین باید از مصرف غذاهای سخت و شیرینیجات برای پیشگیری از آسیب دیدن ایمپلنت اجتناب کنید.

 کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *