جراحی سینوس لیفت(یا بالا بردن سینوس) همزمان با ایمپلنت انجام میشود؟

جراحی سینوس لیفت(یا بالا بردن سینوس)همزمان با ایمپلنت انجام میشود؟

معمولاً عمل سینوس لیفت را پیش از ایمپلنت انجام می‌دهند، و آن هم به خاطر یک دلیل حیاتی: بهبودی استخوان . مطالعات بسیاری نشان داده است که برای بهبودی پیوند استخوان حدودا به ۳ ماه زمان نیاز است. زیرا منطقی است که پس از تزریق به داخل استخوان اجازه داده شود تا استخوان خود را ترمیم کند سپس پیچ تیتانیومی را در آن فرو کنیم شرایط دیگری نیز وجود دارد که در آن نباید سینویس لیفت و ایمپلنت را به طور همزمان با هم انجام داد.

 • در صورت وجود عفونت قابل ملاحظه
 • اگر آزمایشات پیش از عمل و اسکن استخوان نشان می‌دهند که ثبات کافی برای انجام فوری ایمپلنت نیست.

اما به طور کلی بسته به اندازه  پیوند استخوان و شرایط شخصی بیمار، می توان عمل سینوس لیفت و ایمپلنت را در یک زمان انجام داد.

ممکن است قبل از انجام ایمپلنت دندان بسته به نظر پزشک یک روش جراحی به نام  سینوس لیفت مورد نیاز باشد.در این جراحی بیماران به دلیل به دلیل درد، ناراحتی و تورم صورت و کبودی، باید در ۳ تا ۱۰ روز در خانه بمانند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید .

جراحی سینوس لیفت چیست؟


جراحی سینوس لیفت چیست؟

جراحی سینوس لیفت اضافه کردن استخوان به فک بالایی در ناحیه دندان‌های آسیای بزرگ (مولر) و دندان‌های آسیا کوچک است. گاهی اوقات به این عمل، افزایش سینوس هم گفته می‌شود.استخوان در میان فک و سینوس های آرواره ای که در دو سمت بینی قرار دارند اضافه می شود. به منظور فضاسازی برای استخوان، غشاء سینوس باید به سمت بالا حرکت داده شده، یا لیفت شود. عمل سینوس لیفت معمولا توسط جراحان انجام می شود. جراح دهان، فک و صورت و جراح لثه می توانند این عمل را انجام دهند

جراحی سینوس لیفت در چه مواردی استفاده میشود؟

جراحی سینوس لیفت در چه مواردی استفاده میشود؟

سینوس لیفت هنگامی انجام می‌شود که (استخوان فک بالا ارتفاع کافی به منظور کاشت ایمپلنت را نداشته باشند) به منظور کاشت ایمپلنت، استخوان فک بالا ارتفاع کافی ندارد و یا اینکه سینوس‌ها بیش از حد به فک نزدیک‌ باشند. چند دلیل برای این مسئله وجود دارد:

 • بسیاری از افرادی که دندان های فک بالای خود را از دست داده‌اند، به خصوص دندان‌های عقبی یا آسیاهای بزرگ استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت ندارند. بخاطر آناتومی جمجمه، بخش عقبی فک استخوان کمتری نسبت به بخش جلویی آن دارد.
 • بیماری های لثه ای نیز ممکن است موجب از دست رفتن استخوان شوند.
 • از دست دادن دندان نیز منجر به تحلیل رفتن استخوان می‌شود. به محض از دست دادن دندان، استخوان شروع به تحلیل رفتن می‌کند (دوباره جذب بدن می‌شود) اگر مدت زمان زیادی از افتادن آن دندان گذشته باشد، حتی دیگر به اندازه کاشت ایمپلنت نیز استخوان وجود نخواهد داشت.
 • از دست دادن دندان نیز منجر به تحلیل رفتن استخوان می‌شود. به محض از دست دادن دندان، استخوان شروع به تحلیل رفتن می‌کند (دوباره جذب بدن می‌شود) اگر برای مدت زیادی آن دندان افتاده باشد، حتی دیگر به اندازه کاشت ایمپلنت نیز استخوان وجود نخواهد داشت.
 • سینوس ارواره ای ممکن است تا حدی به فک بالا نزدیک باشد که نتوان ایمپلنت را کاشت. شکل و اندازه این سینوس در هر شخص متفاوت است. این سینوس با بالا رفتن سن بزرگتر می‌شود.

عمل جراحی سینوس لیفت در ظرف ۱۵ سال اخیر شایع‌تر شده است زیرا تقاضای مردم برای کاشت ایمپلنت به جای دندان از دست رفته شان بیشتر شده است.

آمادگی های لازم برای انجام جراحی سینوس لیفت


برای شروع، جراحتان به منظور دانستن احتیاجات شما یک جلسه مشاوره ای ترتیب می دهد. بعنوان بخشی از این جلسه از شما سی تی اسکن گرفته می‌شود تا شرایط کنونی فکتان را ارزیابی و مشخص شود که آیا نیاز به جراحی سینوس لیفت دارید یا خیر.

استخوان پیوندی را می‌توان از چند منبع به دست آورد:

 • بدن خودتان (چه از بخش دیگری از دهان یا استخوان دیگری – معمولاً از باسن یا پا)
 • از شخص دیگری (کسی که هنگام مرگ استخوان‌هایش را اهداء کرده باشد)
 • استخوان گاو
 • مواد مصنوعی مانند هیدروکسی آپاتیت

تمام این مواد بی خطر بوده و برای اطمینان یافتن از اینکه عاری از هرگونه بیماری هستند تحت فرآیند خاصی قرار می‌گیرند.

عمل سینوس لیفت چگونه انجام می‌شود؟


تکنیکی که هر دندانپزشک انجام می‌دهد متفاوت است. اما عموماً این جراحی به این شیوه انجام می‌شود:

 • دندانپزشک شکافی را در بافت لثه بیمار، در قسمت پهلوی فک بالا در ناحیه کاشت ایمپلنت ایجاد می‌کند. (این ناحیه‌ای است که در اصل یکی از دندان‌های آسیای کوچک یا بزرگ شما آنجا قرار داشته است.)

پس از ایجاد شکاف، دندانپزشک لثه را کنار زده و سطح استخوان فک را که زیر لثه قرار دارد آشکار می‌کند.

 • استخوان آشکار شده بگونه‌ای شکاف داده می‌شود که گویی “دریچه‌ای” در استخوان (در سقف دهان) ایجاد شده است. سپس بخش متحرک استخوان به آرامی به سمت بالا و داخل حفره سینوسی فشار داده می‌شود.

حرکت استخوان، غشای سینوس را نیز (که به آن وصل است) همراه با خود به بالا می‌برد، در نتیجه “لیفت” یا بالا بردن این غشاء (کف سینوس) اتفاق می‌افتد.

سپس فضای خالی در زیر غشای سینوس که بالا فرستاده شده را با مواد پیوندی استخوان (که در بالا اشاره شد) پر می‌کنند، بنابراین استخوان جدیدی ایجاد می‌شود که می‌توان در آن کاشت ایمپلنت را انجام داد.

 • به محض قرار دادن استخوان پیوندی، بافت لثه به جای خود برگردانده شده و بخیه زده می‌شود.
 • در بعضی موارد، ممکن است دندانپزشک همزمان با انجام عمل سینوس لیفت، کاشت ایمپلنت را نیز انجام دهد.

هرچند در اکثر موارد، دندانپزشک اجازه می‌دهد تا دوره‌ای ۶ تا ۹ ماهه برای بهبودی استخوان طی شود و سپس اقدام به کاشت ایمپلنت می‌کند. این چارچوب زمانی خاص به نوع ماده پیوندی که استفاده شده بستگی دارد.

از چه موادی برای پیوند استخوان عمل سینوس لیفت استفاده می‌شود


انواع مختلفی از مواد پیوند استخوان را می‌توان در جراحی سینوس لیفت به کار برد.

 • در بعضی موارد، استخوان خود بیمار استفاده می‌شود، برای مثال از دهان یا جای دیگری از بدن بیمار برداشت می‌شود (از جمله باسن(ستیغ ایلیاک) یا استخوان ساق (درشت نی)).
 • در موارد دیگر، از استخوان‌های آماده (استخوان‌های یخ زده و یخ زده خشک) چه از انسان و چه از سایر موجودات (برای مثال گاو) استفاده می‌شود یا استخوان ها را می‌توان از بانک پیوند عضو نیز خریداری نمود.
 • یک مورد دیگر، استفاده از مواد مصنوعی ساخته شده مانند هیدروکسی آپاتیت

کاشت ایمپلنت


اکثر اوقات بیماران باید ۴ الی ۹ هفته پیش از کاشت ایمپلنت ها صبر کنند. این مهلت به استخوان فرصت می دهد تا در محل جدید خود جوش بخورد. زمان دقیق انتظار به نوع مواد به کار رفته بستگی دارد.

ممکن است در بعضی موارد کاشت ایمپلنت بعنوان بخشی از جراحی سینوس – بدون هیچگونه زمان انتظار – انجام بگیرد. یک پژوهش نشان داده است که با وجود بی خطر بودن این روش، نرخ موفقیت در بین بیمارانی که  ارتفاع استخوان باقیمانده در فکشان کمتر از ۴ میلیمتر است پایین‌تر خواهد بود. شاید شما برای کاشت هر چه زودتر ایمپلنت‌ها عجله داشته باشید، ولی دندانپزشک شما بدنبال رسیدن به بهترین نتیجه است.

بهبودی


پس از جراحی پیوند استخوان، می بایست اقداماتی صورت گیرد تا میزان ناراحتی را به حداقل برساند:

 • کمپرس‌های آب یخ و بستنی‌ها را در یخچال بگذارید.
 • وعده غذایی نرم، آبکی و پر کالری برای خود آماده کنید.
 • گازی که در دهان‌تان گذاشته شده را خارج کنید.
 • وعده غذایی آماده خود را میل کنید.
 • با توجه به نسخه پزشک داروهای مسکّن را مصرف کنید حتی اگر دردی ندارید.
 • گاز جدیدی را در محل جراحی بگذارید.
 • کمپرس‌های یخ مصرف شده را دوباره در فریزر بگذارید.
 • کمپرس‌های یخ را به مدت ۴۸ ساعت روی گونه‌هایتان نگاه دارید.
 • استراحت کنید.

در صورت ادامه داشتن خون ریزی تا ۲ روز و یا بدتر شدن تورم و درد، فورا با دندان پزشک خود تماس بگیرید. در چنین شرایطی  احتمال عفونت سینوس‌ها وجود دارد ولی دندانپزشک داروهایی را برای پیشگیری از عفونت تجویز خواهد کرد. باید مراقب باشید تا عطسه شدید نکرده و بینی‌تان را شدید فین نکنید، زیرا این عمل باعث تکان خوردن مواد پیوند استخوان و باز شدن بخیه‌ها می‌شود. در صورت داشتن سابقه آلرژی، زمان جراحی برای فصولی تنظیم می شود که احتمال عود کردن آلرژی در آن ها کم باشد.

۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی باید مجددا به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا پیشرفت روند بهبودیتان بررسی شده و بخیه هایتان در صورتی که جذب نشده باشند کشیده شود. چندین نوبت ویزیت دیگر نیز در طی فرآیند بهبودی خواهید داشت تا از مرتب بودن همه چیز اطمینان حاصل شود.

خطرات


خطر اصلی سینوس لیفت سوراخ شدن یا پاره شدن غشای سینوس است. اگر غشاء در حین جراحی پاره شود، جراح آن را بخیه زده یا روی آن را پانسمان خواهد کرد.در صورتی که این کار موفقیت آمیز نباشد امکان دارد جراح تا زمان بهبودی غشای سینوس عمل را متوقف کند.

پس از بازیابی سلامت غشای سینوس، جراح می‌تواند عمل را از سر بگیرد. فرآیند بهبودی غشاء معمولاً چند ماه به طول می‌انجامد.غشای ترمیم یافته ضخیم‌تر و قوی‌تر خواهد بود، که این موضوع احتمال موفقیت عمل سینوس لیفت بعدی را افزایش می‌دهد. هرچند عوامل دیگری نیز بر موفقیت این عمل تأثیر گذارند. خطر عفونت برای هرگونه جراحی‌ وجود دارد. هرچند این خطر به ندرت پس از سینوس لیفت بوجود می‌آید.

در موارد نادر، استخوان اصلی با استخوان پیوندی جوش نمی‌خورد، و در ناحیه پیوندی خون جریان نمی‌یابد. اگر این اتفاق رخ دهد، ایمپلنت‌های کاشته شده در این منطقه به خاطر نبودن استخوان زنده برای چسبیدن به آن، خواهند افتاد. در چنین شرایطی، می‌توانید برای بار دوم عمل سینوس لیفت را انجام دهید.

هزینه‌های متغیر سینوس لیفت


چند عامل را باید برای محاسبه هزینه درمان در نظر گرفت:

 • مواد استفاده شده: پیوند استخوان را می‌توان از مواد مختلفی انجام داد. پزشکان می‌توانند از استخوان خودتان، استخوان اهدایی، استخوان حیوانات یا مواد مصنوعی استفاده کنند. این گزینه‌های متنوع هزینه‌های مختلفی نیز دارند، ولی شما همیشه باید آن گزینه‌ای را انتخاب کنید که با احتیاجات سلامتی شما همخوانی بیشتری دارد.
 • آرامبخش بعلاوه بی حسی موضعی: ممکن است پزشک چند نوع از آرامبخش را پیش از عمل سینوس لیفت انجام دهد. بطور کلی، انواع عمیق‌تر هزینه بیشتری نسبت به انواع متوسط مانند نیترواکسید دارند.
 • میزان جراحی شما: اگر دندانپزشکتان بخواهد بخش بیشتری از غشای شما را لیفت کند یا استخوان پیوندی بزرگتری استفاده کند، هزینه درمان نیز کمی افزایش خواهد یافت.
 • مراقبت‌های پیش از عمل : عکسبرداری اشعه ایکس و سی تی اسکن هزینه‌های جداگانه‌ای دارند. گاهی اوقات پزشکان چند عکس اضافه نیز می‌گیرند تا عمل ممکن را با دقت انجام دهند.
 • مراقبت‌های پس از عمل: اگر درمان‌های بیشتری را پس از جراحی بخواهید، هزینه‌های کلی افزایش خواهند یافت.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *