ایمپلنت دندان دردوران حاملگی میتواند به جنین آسیب جدی برساند؟

ایمپلنت در بارداری

در طی چند دهه اخیر، استفاده از ایمپلنت‌های دندانی به عنوان یک پیشرفت بسیار مهم در حوزه دندانپزشکی در سراسر دنیا قوت گرفته است. در واقع ایمپلنت‌‌های دندانی یک انفجار بزرگ در بازار دنیای دندانپزشکی به شمار می‌روند. این تکنولوژی عبارتست از جایگزین کردن ریشه‌های دندانی که داخل استخوان فک قرار گرفته‌اند. این ساختار از ماده سازگار با طبیعت تیتانیوم ساخته شده است. ایمپلنت‌ها با استخوان سازگار هستند و بدن انسان آنها را پس نخواهد زد.
زمانی که یک دندان از دست می‌رود استخوان احاطه کننده آن نیز تحلیل می‌رود که این اتفاق منجر به ایجاد ناهنجاری در فک و ناپایداری در ساختار صورت می‌شود.
اغلب بیمارانی تحت عمل کارگذاشتن ایمپلنت قرار می‌گیرند که دندان یا دندان‌های خود را از دست داده‌اند. به منظور کارگذاشتن صحیح ایمپلنت، مطالعه وسیع رادیوگرام و سی‌تی اسکن‌های بیمار برای تعیین دقیق اینکه ایمپلنت‌ها چطور در فک بیمار کارگذاشته شوند انجام می‌شود. ایمپلنت‌ها می‌توانند برای جایگزینی یک یا چند دندان یا حتی همه دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرند. زمانی که افراد مبتلا به بیماری وسیع لثه یا پوسیدگی دندان هستند استفاده از ایمپلنت‌ها یک گزینه در دسترس است.

این یک سوال رایج است که متخصصین در حوزه دندانپزشکی اغلب از زنان باردار می‌شنوند. زنان باردار در دوران بارداری متحمل تغییرات هورمونی شدید می‌شوند.  زمانی که سطح استروژن در بدن به حداکثر می‌رسد دهان بیشتر مستعد  ابتلا به بیماری لثه و عفونت می‌شود. افزایش استروژن  همچنین باعث پوسیدگی دندان می‌شود و ممکن است در زنان التهاب لثه ایجاد کند که این منجر به از دست رفتن دندان می‌شود. برای این افراد، ایمپلنت دندان راه‌حل برگرداندن لبخندشان است. اگرچه بهتر است زنان باردار در زمان‌های خاصی از بارداری تحت این درمان قرار نگیرند

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های ما  تماس حاصل فرمایید.

فواید ایمپلنت دندان


فواید ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندان استاندارد طلایی جایگزینی دندان هستند چراکه در مقایسه با سایر گزینه‌های در دسترس مزایای بیشتری را دارند.

تاثیرات مثبت روی زیبایی

یکی از شگفت‌انگیزترین مزایای ایمپلنت‌های دندانی ظاهر طبیعی آنها است. بیشتر افراد هرگز متوجه نمی‌شوند که فردی از ایمپلنت‌های دندانی استفاده کرده است مگر اینکه فرد خودش درباره آن صحبت کند. با کارگذاشتن ایمپلنت‌ علاوه بر ایجاد یک لبخند طبیعی حالت چهره نیز حفظ می‌شود. بدون جایگزین کردن دندان از دست رفته، گونه‌ها حالت تورفته پیدا می‌کنند. ایمپلنت‌های دندان باعث می‌شوند چهره طبیعی‌تر و جوان‌تر به نظر برسد.

تاثیرات مثبت روی سبک زندگی

ایمپلنت‌ دندان به عنوان بهترین راه حل برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شناخته شده است، چرا که ظاهری طبیعی دارد و با دندانهای طبیعی افراد هیچگونه تفاوتی ندارد. زمانی که فرد با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و به صورت منظم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند حفظ و نگهداری ایمپلنت کار سختی نیست. فرد می‌تواند هر چیزی را که خواست بخورد و ایمپلنت‌ها محکم سر جای خود باقی می‌مانند. به علاوه، از آنجا که ایمپلنت‌ها کاملا طبیعی احساس می‌شوند فرد نباید نگرانی در مورد عادت کردن به دندان‌های جدید داشته باشد. فرد قادر است درست مانند قبل به راحتی لبخند بزند و صحبت کند.

تاثیرات مثبت روی سلامتی

ممکن است ندانید اما اگر محل دندان کشیده شده خالی باقی بماند روی سلامت استخوان فک فرد تاثیر منفی می‌گذارد. بدون وجود تحریک از طرف دندان، استخوان فک در منطقه شروع به تحلیل رفتن می‌کند. یک استخوان فک ضعیف قدرت سایر دندان‌ها را کاهش می‌دهد و باعث افزایش احتمال از دست دادن دندان می‌شود. تنها روش‌های جایگزینی دندان باعث حفظ استخوان فک می‌شوند.
به جز حفظ استخوان فک، ایمپلنت‌های دندانی از دندان‌های فعلی فرد نیز محافظت می‌کنند چراکه برای جاگذاری ایمپلنت نیازی به تراش و شکل‌دهی مجدد دندان‌ها نیست. به علاوه، ایمپلنت‌های دندانی مانع جابه‌جا شدن و حرکت دندان‌ها به اطراف به دلیل عدم وجود دندان در محل می‌شوند. ایمپلنت‌ها دچار پوسیدگی و سوراخ‌شدگی نیز نمی‌شوند بنابراین فرد می‌تواند مطمئن باشد که در صورت نگهداری صحیح می‌تواند آنها را برای مدت زمان طولانی داشته باشد.

تاثیرات مثبت مالی

ایمپلنت‌های دندانی زمانی که به درستی جاگذاری و مراقبت شوند تنها یک بار برای آنها هزینه می‌شود. چرا؟ زیرا این ایمپلنت‌ها برای همه عمر دوام دارند و شما می‌توانید پول خود را برای چیزهای دیگری صرف کنید. سایر روش‌های جایگزینی دندان مانند بریج‌های دندانی تنها ۷-۵ سال دوام دارند و این به این معنا است که شما بعدا مجددا باید برای حفظ لبخند زیبای خود هزینه کنید. به علاوه ایمپلنت‌های دندان نسبت به سایر روش‌های ترمیم مطمئن‌تر هستند. این ایمپلنت‌ها زمانی که به درستی نگهداری شوند موفق‌ترین و بلندمدت‌ترین راه‌حل ترمیم دندان به شمار می‌روند.

با این همه مزایا و فوایدی که ایمپلنت دندان برای ما دارد اما آیا زنان باردار هم میتوانند در طول دوران بارداری خود کاشت دندان انجام دهند و از مزایای آن بهره مند شود؟

ایمپلنت‌های دندان برای زنان باردار بیخطر هستند


ایمپلنت در زنان باردار

ایمپلنت‌های دندان در هر مرحله‌ای از زندگی می‌توانند کار گذاشته شوند و بیخطر هستند اما زنان باردار باید چند نکته را مد نظر داشته باشند.

 • در زنان باردار تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد چراکه سطح استروژن تغییر می‌کند و به همین دلیل است که این زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت دهان هستند. عفونت ممکن است منجر به خونریزی از لثه‌ها، پوسیدگی دندان، عفونت‌های لثه یا سایر بیماری‌های لثه شود. در صورتی که این مشکل کنترل نشود ممکن است منجر به از دست رفتن دندان شود. پیش از کار گذاشتن ایمپلنت در دهان هرگونه عفونت باید فورا با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان شود چرا که هر نوع عفونت در اطراف ایمپلنت منجر به از دست رفتن ایمپلنت می‌شود.
 • انجام ایمپلنت دندانی صرفا به منظور محافظت از جنین در برابر خطرت احتمالی بعد از سه ماهه دوم توصیه می‌شود.
 • روش کاشت دندان شامل انجام عکسبرداری اشعه ایکس و سی‌تی‌اسکن است که بهترین زمان انجام آنها قبل از بارداری است. مقدار پرتوی ساطع شده از عکسبرداری اشعه ایکس بسیار اندک است با این وجود توصیه می‌شود در دوره بارداری از انجام سی‌تی‌اسکن و عکسبرداری اشعه ایکس اجتناب کنید.
 • نگرانی دیگر قضیه بیحسی است. مطالعات نشان داده‌اند که بیحسی موضعی طی بارداری بیخطر است . در برخی موارد بیهوشی عمومی توسط بیمار درخواست می‌شود یا توسط پزشک پیشنهاد می‌شود، بیهوشی عمومی ممکن است برای زن باردار و جنینش خطرناک باشد. بیشتر متخصصین زنان و زایمان توصیه نمی‌کنند که زن باردار بیهوشی عمومی را تجربه کند مگر در مواقع اورژانسی.
 • مسئله دیگر استرس است همانطور که می‌دانید زنان باردار باید از استرس و فشار خون بالا که ممکن است جنین را تحت تاثیر قرار دهد اجتناب کند. کاشت دندان ممکن است استرس‌زا و دردناک باشد. بهتر است از قرار گرفتن در چنین‌ موقعیت‌هایی در دوره بارداری اجتناب شود.
  در مجموع فرد می‌تواند پس از سه ماهه دوم بدون نگرانی ایمپلنت کار بگذارد. اگرچه باید از همه خطرات احتمالی آگاه باشد. بهترین راه مشورت با متخصص زایمان و متخصص کارگذاشتن ایمپلنت قبل از درمان است.

عمل ایمپلنت دندان پس از جراحی


اگرچه اغلب توصیه می‌شود عمل کارگذاری ایمپلنت‌ دندان به بعد از زایمان موکول شود اما این روش، یک روش بسیار بیخطر است. . به این ترتیب دندانپزشک کاملا مطمئن است که بروز هرگونه عارضه‌ای برای سلامت جنین مشکلی به وجود نمی‌‌آورد. به علاوه این کار برای مادران آینده نیز بسیار مفید است چرا که پس از تولد نوزاد، آنها تنها روی خودشان تمرکز می‌کنند و می‌توانند از هر گونه خطر و بروز عوارض جانبی مانند تولد زودهنگام اجتناب کنند. در عین حال، زنان باردار معمولا اجازه انجام درمان‌های روتین دندان مانند روکش گذاری، پرکردن یا عصب کشی را دارند. بسیار مهم است که دندانپزشک فرد از بارداری وی مطلع باشد.

آماده‌سازی برای کار گذاشتن ایمپلنت‌های دندانی پس از تولد نوزاد


توصیه می‌شود کارگذاشتن ایمپلنت دندانی تا پس از تولد نوزاد به تعویق بیافتد. اما در صورت انجام این کار از نکات زیر را رعایت کنید:

 • بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید-دو بار در روز مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید.
 • در صورت وجود ویار، توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب اسید به دندان‌ها، دهان را پس از استفراغ کردن با دهانشویه یا با آب مقطر مخلوط با جوش‌شیرین شستشو دهید.
 • به صورت منظم چکاپ انجام دهید.
 • دندان‌ها را جرم‌گیری کنید.

نکاتی برای دور ماندن از مشکلات سلامت دهان طی بارداری


دهان خود را در دوره بارداری سالم نگه دارید و این بهترین راه برای آماده شدن برای عمل ایمپلنت است. بعد از سه ماهه اول، بیماران باردار معمولا اجازه کاشت ایمپلنت دندان و ادامه سایر چکاپ‌های منظم دهانی را دارند.

نتیجه‌گیری


زن باردار می‌تواند با خیال راحت ایمپلنت کار بگذارد اما پیش از آن دندانپزشک باید موافقت متخصص زنان و زایمان را کسب کند. مهم‌ترین مسئله در اینجا حفظ سلامت زن باردار و جنین وی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *