آیا ایمپلنت (کاشت دندان) در سن نوجوانی (زیر۱۸سال) امکان پذیر است؟

آیا ایمپلنت (کاشت دندان) در سن نوجوانی (زیر18سال) امکان پذیر است؟

برای انجام ایمپلنت دندان هیچ حد بالایی سنی وجود ندارد. در بیشتر موارد، اگر فرد سالم بوده و بتواند درمان‌های معمول دندانپزشکی مانند کشیدن دندان را انجام دهد، می‌تواند یک کاندیدای مناسب برای عمل ایمپلنت باشد. در صورتی که سیگار نکشید، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید، و لثه‌های سالم و استخوان‌های کافی در فک خود داشته باشید ،ایمپلنت محکم در جای خود باقی می‌ماند.

سن ضرورتا یک عامل کلیدی برای موفقیت ایمپلنت دندان نیست. ایمپلنت‌هایی که برای بیماران سالم ولی مسن‌تر که به اندازه کافی استخوان دارند انجام می‌شوند، می‌توانند به همان نسبت که در بیماران جوانتر پاسخ ‌می‌دهند موفق باشند. هیچکس نباید از کیفیت زندگی کمتری به خاطر ناتوانی در خوردن، جویدن، صحبت کردن و لبخند زدن رنج ببرد.

به خاطر پیشرفت‌های علم پزشکی، متوسط جمعیت طول عمر بیشتری پیدا کرده‌اند  و در نتیجه افراد بیشتری نیاز به دندان‌های ثابت و دائمی دارند. دندانپزشکی مدرن با تکنیک‌های پیشرفته، مواد با کیفیت بالا و روش‌هایی مانند پیوند استخوان و لثه، باعث می‌شود مردم بیشتری بتوانند از روش درمانی ایمپلنت استفاده کرده و مزایای بسیاری را تجربه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

مزایای ایمپلنت دندان


مزایای ایمپلنت دندان

اگر یک یا چند دندان طبیعی خود را از دست داده‌اید، ممکن است به ایمپلنت کردن دندان‌هایتان فکر کرده باشید، زیرا به گوشتان رسیده که ایمپلنت بهترین چیز بعد از دندان‌های طبیعی هستند. این موضوع به دلایل مختلفی درست است. اولا در ایمپلنت دندان هم ریشه‌ دندان از دست رفته و هم خود دندان جایگزین می‌شود. ریشه جدید، که از تیتانیوم ساخته شده ، کمک می‌کند تا دندان‌های جایگزین شده شما، بهتر از پروتزها یا دندان مصنوعی‌ها سرجایشان بمانند. همچنین از جابه‌جا شدن دندان‌های باقی مانده شما نیز جلوگیری می‌کند. سایر مزایای مهم ایمپلنت عبارتند از:

  • توانایی جویدن و صحبت کردن را باز می‌گرداند.
  • نیازی به خارج کردن آن‌ها از دهان برای تمیز کردنشان نیست.
  • کاملا طبیعی به نظر می‌رسند.
  • از افتادگی صورت جلوگیری می‌کنند.
  • با وجود ایمپلنت ترس و نگرانی از یک حادثه شرم آور، مثل این که دندان‌هایتان هنگام غذا خوردن، خندیدن، سرفه، یا عطسه کردن از دهانتان بیرون بیافتند ندارید.

با وجود این مزایا، ایمپلنت دندان ممکن است انتخاب مناسبی برای همه افراد نباشد، که این مساله شامل بیماران زیر ۱۸ سال می‌شود.

سن مناسب برای انجام ایمپلنت کدام است؟


سن مناسب برای انجام ایمپلنت کدام است؟

چرا کودکان و نوجوانان کاندیداهای خوبی برای انجام ایمپلنت دندان نیستند

برای اینکه یک بیمار بتواند ایمپلنت دندان انجام دهد، باید فکی داشته باشد که رشد کامل خود را کرده باشد. این مساله به طور معمول تا اواخر نوجوانی و یا حتی سال‌های اولیه بزرگسالی اتفاق نمی‌افتد. بنابراین، روش ایمپلنت دندان به ندرت برای افراد ۱۷ ساله یا کمتر، انجام می‌شود. با این حال، حد سنی عامل مطلقی برای انجام یا عدم انجام ایمپلنت نیست ، زیرا رشد فک عاملی مهمتر از سن است.

برای تعیین اینکه آیا یک بیمار نوجوان ممکن است برای انجام ایمپلنت دندان آماده باشد یا نه، دندانپزشکان می‌توانند از استخوان‌های او تصاویر اشعه ایکس تهیه کنند تا ببینند آیا استخوان‌ها برای انجام عمل جراحی به اندازه کافی رشد کرده‌اند یا خیر.

هیچ حد بالای سنی برای ایمپلنت دندان وجود ندارد

برآورد شده است که نیمی از مردان و زنان بالای ۶۵ سال حداقل یک دندان خود را از دست داده‌اند. این باعث می‌شود این افراد گزینه‌هایی ایده آل برای روش ایمپلنت دندان باشند، از جمله سالمندانی که در دهه ۸۰ و یا ۹۰ زندگی خود هستند. از ان‌جا که دندانپزشک قبل از توصیه به ایمپلنت ، وضعیت کلی سلامتی بیمار را در نظر می‌گیرد، صرف سالخورده بودن یک فرد به این معنی نیست که نمی‌تواند ایمپلنت انجام دهد. در واقع سالمندانی که برای سال‌ها با پروتزهای متحرک زندگی کرده‌اند ممکن است احساس کنند آماده‌اند که ان‌ها را کنار گذاشته و از ایمپلنت‌های دائمی و غیر قابل جابجایی استفاده کنند.

بزرگترین تفاوت بین بیماران جوان و سالمند برای ایمپلنت، این است که اساسا افراد چگونه دندان‌های خود را از دست داده‌اند. افراد جوان اغلب دندان‌های خود را در حوادث از دست می‌دهند، در حالی که افراد مسن‌تر دندان‌های خود را به دلیل پوسیدگی و بیماری از دست می‌دهند.

کاندیدهای مناسب برای انجام ایمپلنت


تقریبا هر کسی که یک دندان خود را از دست داده، چندین دندان یا تمام دندان‌هایش می‌توانند گزینه‌ای برای ایمپلنت دندان باشند. استثناهای بسیار کمی وجود دارد.

شما باید در وضعیت سلامت عمومی خوبی داشته و دهان سالمی داشته باشید، به این معنی که هیچ دندان پوسیده درمان‌نشده و یا  بیماری لثه (بیماری پریودنتال) نداشته باشید. هر گونه مشکل دندانی قبل از کاشت ایمپلنت باید حل شود. دندانپزشک بررسی خواهد کرد که بهداشت دهان و دندان شما از استانداردهای بالا برخوردار است یا خیر، زیرا شما باید دندان‌های خود را تمیز و عاری از جرم پلاک نگه دارید.

به طور ویژه، سیگار کشیدن شدید می‌تواند بر روند بهبودی تاثیر گذاشته و ممکن است در درازمدت برای سلامتی لثه و استخوان‌های اطراف ایمپلنت بد باشد. ترک سیگار و دخانیات بطور قابل توجهی باعث افزایش موفقیت درمان ایمپلنت می‌شود.

اگر شرایط خاص پزشکی یا بیماری‌های بخصوصی دارید، ممکن است برای درمان ایمپلنت دندان مناسب نباشید. این موارد شامل دیابت کنترل نشده، اختلالات لخته شدن خون، سرطان، مشکلات سیستم ایمنی بدن و سوء مصرف مواد یا اعتیاد است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت شما قادر است به شما بگوید که آیا مشکل پزشکی‌ای وجود دارد که باعث شود شما نتوانید ایمپلنت انجام دهید یا خیر.

نحوه عملکرد ایمپلنت‌های دندان چیست؟


دندان ایمپلنت شده،  یک ریشه مصنوعی دندان است که به طور دائمی جایگزین ریشه طبیعی دندان می‌شود. این ریشه مصنوعی که معمولا از جنس تیتانیوم ساخته شده، در داخل فک جایگذاری یا اصطلاحا کاشته می‌شود. در نهایت طی یک پروسه بهبودی به نام الصاق یا پیوند استخوان، استخوان فک با ایمپلنت جوش خورده و یک اتصال مطمئن بین ریشه مصنوعی و استخوان فک ایجاد می‌شود.

ایمپلنت‌های از جنس تیتانیوم، می‌توانند پایه و پشتیبانی برای دندان‌های جایگزین مانند تاج‌ دندان‌های تک، و بریج‌ها و پروتزهای ترکیبی برای چند دندان باشند. ایمپلنت‌ دندان وقتی  در جای خود قرار گرفته و با دندان مصنوعی‌ای که روی ان نصب می‌شود به خوبی جفت شود، همچنان به تحریک و حفظ استخوان کمک خواهد کرد. خوردن و جویدن استخوان را تحریک می‌کند تا قوی‌تر و قوی‌تر شود.

آیا همیشه می‌توان ازایمپلنت دندان به عنوان جایگزینی برای دندان‎های از دست رفته استفاده کرد؟


علاوه بر بهداشت دهان و دندان ، یک مساله کلیدی برای ایمپلنت دندان، داشتن استخوان کافی در فک است. اگر کسی به اندازه کافی استخان در فک خود نداشته باشد، معمولا با استفاده از روش افزایش استخوان (پیوند استخوان)، می‌توان فک را بازسازی کرد.

اگر عمق یا پهنای استخوان فک کافی نباشد، قبل از قرار دادن ایمپلنت، نیاز به پیوند استخوان است. این مساله به این دلیل است که جویدن عمل پر زوری است و می‌تواند فشار زیادی روی فک ایجاد کند. ایمپلنت‌ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا بتوانند در مقابل نیروی جویدن مقاومت کنند. بنابراین برای ان ‌که فک بتواند اندازه ایمپلنت را در خود جای دهد، باید استخوان کافی داشته باشد. اگر استخوان نتواند ایمپلنت را حمایت کند، احتمال دارد پروسه ایمپلنت شکست بخورد. پیوند استخوان می‌تواند حجم استخوان را افزایش دهد تا یک پایه مستحکم و پایدار برای نگه ‌داشتن ایمپلنت ایجاد شود.

از دست دادن استخوان می‌تواند به دلیل تحریک نشدن استخوان به واسطه جویدن رخ دهد که این می‌تواند به علت نداشتن دندان برای مدتی طولانی، استفاده از دندان مصنوعی، بیماری‌های لثه ( پریودنتال) و یا به واسطه پیری یا آسیب‌دیدگی رخ دهد. دندانپزشک می‌تواند آزمایش‌هایی برای بررسی سلامت و حجم استخوان انجام دهد و راه‌های فراوان و مختلف بازسازی آن را برای شما مطرح نماید.

ایا ایمپلنت دندان بی‌خطر است؟ دوام ایمپلنت چقدر است؟


درست مانند دیگر انواع جراحی‌های کاشت در بدن (جراحی‌های درون کاشت)، هیچ تضمینی برای طول عمر کاشت وجود ندارد. اما ایمپلنت‌هایی که در مقدار کافی استخوان قرار داده شوند، احتمال دارد که برای مدت چندین سال یا حتی برای بقیه عمر بیمار دوام داشته باشند. ایمپلنت‌‌ها اگر به طور حرفه‌ای جای‌گذاری و مستقر شده و به خوبی از ان‌ها مراقبت شود، درمانی بی‌خطر و پایدار هستند.

بهترین راه برای مراقبت از ایمپلنت این است که خیلی دقیق مراقبت‌های بهداشتی روزانه و انجام معاینات دوره‌ای دندانپزشکی را برای حفظ سلامت دهان و دندان خود انجام دهید. اگر از ایمپلنت‌های خود به اندازه کافی مراقبت نکنید، ممکن است دچار عفونت لثه، خونریزی، درد و ناراحتی عمومی شوید، درست همانطور که در صورت عدم رعایت بهداشت با دندان‌های طبیعی خود نیز ممکن است همین مشکلات را پیدا کنید.

آیا ایمپلنت دندان روشی موفق است؟


ایمپلنت دندان نرخ موفقیت بسیار خوبی دارد. تخمین زده می‌شود که نود و پنج درصد از موارد ایمپلنت‌ دندان موفق بوده‌اند‌. ایمپلنت یک راه قابل اعتماد و قابل پیش‌بینی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *