آیا ایمپلنت برای بیماران قلبی، دیابتی و افراد مسن مقدور است؟

ایمپلنت

به لحاظ تاریخی برای بیمارانی که دندان‌های خود را از دست می‌دادند گزینه‌های جایگزین، به روکش دندان‌های سنتی و بریج‌ها و پروتز‌ها یا دندان مصنوعی‌های متحرک محدود شده بود. بسیاری از بیماران مجبور بودند از یک رژیم غذایی محدود پیروی کرده و اغلب نگران بودند که ممکن است دندان‌هایشان از جای خود خارج شوند. ایمپلنت‌ دندان (ایمپلنت) با ایجاد ریشه‌هایی محکم و پایدار برای جایگزین کردن دندان‌ها، این مشکلات را حل می‌کند.

ایمپلنت‌ها از پست‌های کوچکی از جنس تیتانیوم ساخته شده‌اند که به وسیله جراحی در فک جایگزاری می‌شوند. روکش دندان‌، بریج‌ها و پروتز‌های بر پایه ایمپلنت به طور مطمئنی به این ایمپلنت‌ها متصل می‌شوند. این جایگزین‌های دائمی، هر چیزی هم که بخورید، در دهان شما جابه‌جا نخواهند شد.

دندان‌های ایمپلنت شده دقیقا روی خط لثه قرار می‌گیرند و با بقیه دندان‌های فرد مطابقت دارند. این دندان‌ها که از مواد با دوامی شبیه به مینای دندان ساخته شده‌اند ، کاملا کاربردی بوده، ظاهری جذاب و جوان دارند. اگر می‌خواهید بدانید آیا گزینه مناسبی برای انجام ایمپلنت هستید یا نه با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

پزشک به شما می گوید آیا ایمپلنت مناسب شماست یا خیر.

 اگر شما فردی سالم و غیرسیگاری (از هر سنی) هستید و دندان‌هایی دارید که شل شده یا شدیداً آسیب دیده‌اند، و یا در حال از دست دادن دندان‌هایتان هستید، یا از دندان مصنوعی یا پروتز استفاده می‌کنید و از ان راضی نیستید، ایمپلنت دندان ممکن است یک راه حل عالی برای شما باشد. اما به غیر از این‌ها باید معیارهای خاص دیگری را نیز داشته باشید. از جمله:

 • وضعیت سلامت عمومی خوب
 • استخوان فک و لثه سالم
  البته اگر استخوان فک شما به اندازه کافی برای ایمپلنت دندان قوی نباشد، هنوز هم ممکن است بتوانید از طریق پیوند استخوان، عمل جراحی ایمپلنت دندان را انجام دهید. پیوند استخوان می‌تواند فک را با بافت استخوان پیوندی استحکام ببخشد.
  دندانپزشکان یک سری ازمایش و بررسی کامل دندانپزشکی انجام می‌دهند، از جمله تصویربرداری دیجیتال اشعه ایکس، تا ببینند آیا شما فرد مناسبی برای ایمپلنت هستید یا خیر. اگر مشخص شود که نامزد مناسبی برای ایمپلنت هستید، یک برنامه درمانی شخصی برای شما طراحی خواهد شد.

مزایای ایمپلنت دندان


مزایای ایمپلنت

البته ایمپلنت دندان دارای مزایای زیادی است. مزایای استفاده از ایمپلنت دندان عبارتند از:

راحتی

درمورد پروتزهای متحرک یا  دندان مصنوعی‌ها، برای این که مطمئن شویم به خوبی در جای خود قرار گرفته‌اند و جابه‌جا نمی‌شوند، لازم است که از چسب دندان کمک بگیریم. استفاده از دندان مصنوعی‌ها نه تنها راحت نیست، بلکه به شدت ناخوشایند بوده و خجالت‌آور نیز هستند، به ویژه اگر در دهان بلغزند و حتی گاهی به طور تصادفی از دهان بیرون بیافتند.

حفظ  حالت صورت

ایمپلنت‌ آسیبی به ساختار استخوان فک وارد نمی‌کند و بنابراین شکل طبیعی صورت حفظ می‌شود. علاوه بر این، از آنجا که ایمپلنت‌ها طوری طراحی شده‌اند که به استخوان جوش می‌خورند، دوام و ماندگاری ان‌ها در نهایت این احساس که این دندان‌ها کاشته شده‌اند را از بین خواهد برد.

دوام و ماندگاری

 در صورتی که فرد بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند، برخی از ایمپلنت‌ها تا آخر عمر فرد دوام خواهند داشت. ایمپلنت‌ها نسبت به پروتزهای معمولی و بریج‌ها با دوام‌تر بوده، در برابر نیرو و فشاری که به سبب اسیب یا ضربه به آن‌ها وارد می‌شود مقاوم‌ترند.

بهبود نحوه صحبت کردن

پروتزها راحت نیستند ، به ویژه اگر در طول زمان شل شده باشند و معمولا باعث می‌شوند کلمات به خوبی ادا نشده و یا با لکنت ادا شوند. درحالی که، دندان‌های ایمپلنت شده، با جراحی به داخل دهان متصل می‌شوند و بنابراین هیچ دلیلی برای لغزیدن‌ آن‌ها وجود ندارد.

بهبود بهداشت دهان و دندان

از آنجایی که ایمپلنت، برخلاف بریج‌های معمولی، تغییری در دندان‌های مجاور ایجاد نمی‌کند، اکثر دندان‌های بیمار دست‌نخورده و سالم باقی می‌مانند. این روش، با حمایت و بهبود شیوه‌های بهداشت دهان و دندان، باعث بهبود سلامتی دهان و دندان می‌شود.

عدم وجود ناراحتی در هنگام غذا خوردن

  استفاده از دندان مصنوعی‌های لغزنده می‌تواند عمل جویدن را به یک چالش تبدیل کند. با ایمپلنت دندان، درد در هنگام غذا خوردن کاملا از بین رفته و هیچ محدودیتی برای انتخاب غذا وجود ندارد.

افزایش اعتماد به نفس

پروتز‌ها باعث می‌شود یک فرد معذب بوده و از اعتماد به نفس او کاسته شود. برعکس، ایمپلنت‌ها به صاحب خود کاملا احساس اعتماد به نفس می‎‌بخشند.

بهبود ظاهر

دندان‌های ایمپلنت شده، هم به لحاظ ظاهری و هم به لحاظ احساسی که در دهان ایجاد می‌کنند کاملا  طبیعی به نظر می‌رسند. ایمپلنت‌ها به طور ویژه طوری طراحی شده‌اند که  به استخوان جوش بخورند و به این دلیل دائمی و پایدار می‌شوند.

راحت‌تر و لذت بخش‌تر غذا  خوردن

  خبر خوش این است که ایمپلنت‌ها درست مانند دندان‌های طبیعی عمل کرده و به فرد اجازه می‌دهند غذاهای مورد علاقه خود را بدون درد و با اطمینان مصرف نماید.

برای برخی ممکن است مفید‌تر از دندان مصنوعی باشند

 دندان‌های ایمپلنت شده، ناراحتی‌های ناخوشایند بیرون اوردن دندان‌های مصنوعی را از دهان نداشته، و نیز نیازی به استفاده از چسب‌های کثیف و ناخوشایند برای این که در محل مناسب‌شان باقی بمانند نیست.

روش انجام کار و درد ناشی از ایمپلنت


روش انجام ایمپلنت

شایع‌ترین روش انجام ایمپلنت دندان با عنوان “جراحی چند مرحله‌ای” شناخته می‌شود. این نوع جراحی در یک فرایند سه مرحله ای انجام می‌شود:

 • مرحله اول شامل جراحی کاشت جایگزین ریشه دندان در استخوان، زیر لثه است. اجتناب از وارد امدن فشار و نیرو در طول دوره بهبودی در این مرحله مهمترین مطلب است. رژیم غذایی بیمار بایستی شامل غذاهای سرد و نرم باشد، همچنین ممکن است دندانپزشک استفاده از سوپ‌های گرم را نیز توصیه کند. پس از بهبود از این مرحله، جراحی برداشتن لثه برای اشکار‌سازی ایمپلنت انجام می‌شود.
 • با شروع مرحله دوم، ایمپلنت باید با موفقیت در پروسه‌ای به نام الصاق استخوانی با استخوان جوش خورده باشد. پس از آن پست‌هایی که با عنوان اباتمنت (Abutment) یا تکیه گاه، شناخته می‌شوند از طریق لثه به داخل دهان متصل می‌شوند. در دوره درمان لثه نوعی طوق در اطراف پایه تکیه‌گاه تشکیل می‌شود. این به دندانپزشک اجازه دسترسی لازم به ایمپلنت را برای آماده‌سازی برای مرحله نهایی ترمیم که شامل قرار دادن دندان مصنوعی باشد را می‌دهد.
 • مرحله نهایی الصاق دندان یا دندان‌های مصنوعی است. برای جایگزاری یک دندان، دندانپزشک یک تاج دندان یا دندان سفارشی برای بیمار می‌سازد. عواملی که در ساخت این دندان باید رعایت شوند شامل مناسب بودن به لحاظ تناسب، رنگ، اندازه و شکل و به طور کلی در ترکیب با سایر دندان‌های بیمار است. زمانی که بیش از یک دندان جایگزاری می‌شود، ممکن است دندانپزشک مدتی بیشتری زمان لازم داشته باشد تا بتواند دندان یا بریج جایگزین دائمی و سفارشی را برای بیمار آماده نماید. در این فاصله، یک بریج ، دندان مصنوعی یا تاج برای کمک به بیمار برای غذا  خوردن و صحبت کردن داده خواهد شد.

کاندیداهای مناسب برای ایمپلنت دندان 


کاندیداهای مناسب برای ایمپلنت دندان

برای انجام ایمپلنت (به جز دندان‌های از دست رفته) فرد باید از سلامت عمومی مناسبی برخوردار بوده و استخوان فکی کامل و سالم داشته باشد. سالم بودن لثه‌ها و استخوان فک به این دلیل لازم است که به خوبی از ایمپلنت پشتیبانی کنند.

اگر شما سلامت هستید و دندانپزشکتان معتقد است شما گزینه خوبی برای ایمپلنت هستید، بسته به شرایط خاص سلامتی و ضروریات دهان و دندان شما و نیز تعداد جراحی‌هایی که لازم است، دندانپزشکتان ممکن است ایمپلنت را در مطب خود و با بی‌هوشی موضعی یا در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی، برایتان انجام دهد.

اما ایمپلنت انتخاب خوبی برای همه افراد نیست.

عواملی که افراد را به گزینه مناسبی برای ایمپلنت تبدیل می‌کند، عبارتند از:

 • استخوان فک قوی
 • بافت لثه سالم، ترجیحا بدون بیماری لثه
 • سلامت دهان و دندان مناسب

افرادی که گزینه مناسبی برای ایمپلنت نیستند عبارتند از:

 • زنان حامله
 • کسانی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی‌کنند
 • کسانی که در گذشته در ناحیه سر و گردن خود تحت پرتو درمانی بوده‌اند
 • کسانی که به مشکلات یا بیماری‌های مزمن خاصی مبتلا هستند (به خاطر افزایش خطر عفونت)
 • مبتلایان به هموفیلی
 • مبتلایان به دیابت
 • کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 • بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی
 • و غیره.

کسانی که از داروهای خاص استفاده می‌کنند یا عادات خاصی دارند (باید با پزشک و دندانپزشک خود در این مورد صحبت کنند) از جمله:

 • داروهای استروئیدی
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • کسانی که زیاد سیگار می‌کشند و / یا زیاد نوشیدنی (الکلی) مصرف می‌کنند.
 • کسانی که دندان‌ قروچه می‌روند یا دندان‌هایشان را به هم فشار می‌دهند(این کار می‌تواند فشار زیادی بر ایمپلنت وارد کرده و/یا به ان آسیب برساند)
 • کسانی که به علت سن کم استخوان‌های فکشان هنوز کاملا رشد نکرده است

محدوده سنی ایده‌آل برای ایمپلنت دندان


بین افراد جوان، کسانی که زیر ۱۸ سال سن دارند، با توجه به اینکه فک آن‌ها هنوز رشد کامل خود را نکرده، نمی‌توانند ایمپلنت دندان انجام دهند.

یک دندانپزشک قادر است بفهمد که آیا فک بیمار برای ایمپلنت دندان مناسب هست یا خیر. برای ایمپلنت دندان حداقل سنی وجود ندارد بلکه صرفا بستگی به این دارد که ایا رشد استخوان فک کامل شده یا نه. همچنین هیچ محدودیت حداکثر سن نیز برای ایمپلنت وجود ندارد. ایمپلنت دندان حتی برای بیمارانی در دهه ۹۰ زندگی‌ نیز موفقیت‌آمیز بوده است.

با این حال، در سنین بالاتر گاهی اوقات، اگر افراد در سنین پایینتر خود به خوبی از دندان‌های خود مراقبت نکرده باشند، ممکن است مشکلات مربوط به دهان و دندان، مانند بیماری‌های لثه ایجاد ‌شود. بیماران مسن‌تر ممکن است بافت لثه کمتری در دهان خود داشته باشند، که این برای کسانی که بخواهند ایمپلنت دندان انجام دهند، یک مشکل است.

با این حال، حتی اگر فکر می‌کنید که برای انجام ایمپلنت دندان واجد شرایط نیستید، توصیه می‌کنیم پیش از تصمیم گرفتن با یک دندانپزشک مشاوره کنید، بعید نیست که راهکاری برای شما وجود داشته باشد که شما را شگفت زده کند.

دندانپزشکان اگر احساس کنند با وجود این که شما در حال حاضر گزینه مناسبی برای ایمپلنت نیستید، اما با کمی کار اضافه می‌توانید ایمپلنت انجام دهید، حتی ممکن است قادر باشند مشکلات دهانی‌ای که در حال حاضر به ان مبتلا هستید را درمان کنند.

بسیاری از بیماران، حتی کسانی که مشکلات مربوط به لثه دارند هم واجد شرایط ایمپلنت هستند.

با این حال، افرادی که فک یا لثه‌های ضعیفی دارند، ممکن است فقط بتوانند از ایمپلنت‌های متحرک استفاده کنند و نه ایمپلنت دائمی.

هزینه‌های انجام ایمپلنت


هزینه‌ها ممکن است بین دندانپزشکان مختلف متفاوت باشد و نیز به محلی که زندگی می‌کنید و سایر روش‌ها یا پیچیدگی‌هایی که ممکن است در طول کار ایجاد شود نیز بستگی دارد. برای این که خیالتان راحت باشد، هزینه را کمی بیشتر در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که ایمپلنت‌های دائمی از پروتزهای متحرک و امثال ان‌ها گران‌تر هستند (و دوره بهبودی هم ممکن است طولانی‌تر باشد.) درباره هزینه‌ها با یک متخصص دندان مشورت کرده و ببینید کدام بیمه دندانپزشکی احتمالا هزینه‌‌های ایمپلنت شما را پوشش می‌دهد.

محدودیت‌های برنامه فعلی خود را بررسی کرده و ببینید که آیا با شرایط دندانپزشک شما هماهنگ هست یا نه و یا این که از طریق یک وب‌سایت دندانپزشکی و یا یک دندانپزشک جدید  یک برنامه جدید برای دندان‌های خود پیدا کنید.

 کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *